Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Młodzi artyści z Kęt pokazali, jak widzą współcześnie świętego
W październiku bp Roman Pindel ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ogłosił jubileuszowy Rok Świętego Jana Kantego, który jest patronem Kęt i diecezji, a także m.in. ubogich, studentów i ludzi nauki.
Przy tej okazji przypomniano wielkie dokonania naukowe urodzonego w Kętach w 1390 roku Jana Kantego, który ukończył studia w Krakowie, następnie przyjął święcenia kapłańskie i był m.in. wykładowcą na Akademii Krakowskiej. Obok bogatej działalności akademickiej i naukowej zasłynął przede wszystkim z wielkiego miłosierdzia okazywanego głodnym żakom, ubogim, chorym i zasmuconym. Zmarł w opinii świętości w 1473 roku, w wigilię Bożego Narodzenia.
Spektakl Grupy Teatralnej "Minus Jeden" wyreżyserowany przez polonistkę Izabelę Paszko i pedagog Donatę Wójcik-Bąbską pokazuje świętego, który nadal chce okazywać wsparcie ludziom tego potrzebującym, ale we współczesnym kontekście.
Akcja sztuki dzieje się w pewnym tajemniczym pensjonacie pełnym dziwnych mieszkańców. Obok współczesnych postaci pojawiają także osoby związane z życiem i cudami Jana Kantego, w tym także schodzący z obrazu sam święty. Na scenie występują niemal sami młodzi ludzie, którzy językiem współczesnego teatru i dźwięku nawiązują do przesłania Jana Kantego, że powinno dzielić się dobrem z drugim człowiekiem.
Izabela Paszko i Donata Wójcik-Bąbska wskazują, że w przygotowaniu tej niezwykłej opowieści o świętym bardzo pomógł im Marcin Kobierski, krakowski aktor Teatru Bagatela.
- Chodziło o to, by było mniej patetycznie, by trochę ściągnąć bohatera z ołtarza i pokazać, że świętość jest dla każdego - podkreślają autorki w rozmowie z portalem Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Jan Kanty został beatyfikowany 27 września 1680, a kanonizowany 16 lipca 1767. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, licznym instytucjom charytatywnym oraz oświatowym.
Grupa Teatralna "Minus Jeden" z Kęt
Działająca w Powiatowym Zespole nr 9 Szkół Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Kętach grupa teatralna powstała ponad 20 lat temu. Dzięki niej młodzi ludzie mają możliwość spróbowania swoich sił na scenie, rozwoju talentu. Dla części z nich była to furtka do kontynuowania pasji teatralnych także po ukończeniu liceum. Donata Wójcik-Bąbska podkreśla, że za każdą premierą stoi ogrom pracy.
W przygotowaniu spektaklu "Pensjonat u Kantego" grupa teatralne z powiatowej "dziewiątki" współpracowała z Młodzieżowym Domem Kultury w Oświęcimiu oraz parafią pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.
Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim można spotkać w różnych miejscach w Polsce. Stanowią zaskoczenie
- Minął rok budowy obwodnicy Oświęcimia do S1. GDDKiA podaje termin zakończenia
- Wyniki liczenia wiernych w największych parafiach w Oświęcimiu
- IX charytatywny mecz hokejowy w Oświęcimiu przeszedł do historii. Wynik imponujący
- Niesamowite opowieści w drugim odcinku o historii hokeja w Oświęcimiu. WIDEO
- Wielkie plany Energylandii. Ta decyzja zmieni ich w giganta branży rozrywkowej
