- Dla MDSM to szczególne wyróżnienie - mówi Joanna Klęczar, pracownik MDSM. - W dniu kolejnej rocznicy wyzwolenia, kiedy świętujemy 25 lat działalności na rzecz polsko-niemieckiego pojednania, odwiedzą nas najważniejsze osoby w Polsce i Niemczech.
Czytaj także: W rocznicę katastrofy PiS będzie demonstrował pod Wawelem
Oprócz prezydentów do MDSM-u zjadą byli więźniowie, deputowani do Bundestagu, przedstawiciele Centralnej Rady i Światowego Kongresu Żydów, korpus dyplomatyczny oraz polska i niemiecka młodzież. Na godz. 10.30 zaplanowano tam debatę, której myślą przewodnią będzie pamięć o okrutnych czasach Auschwitz.
Uroczystości na terenie Państwowego
Muzeum Auschwitz-Birkenaurozpoczną się o godz. 13.15. - Prezydenci Polski i Niemiec oraz byli więźniowie złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci - informuje Paweł Sawicki z biura prasowego Państwowego Muzeum. - Stamtąd goście udadzą się do budynku tak zwanej Sauny w Birkenau, gdzie powitają gości byli więźniowie obozu - profesor Władysław Bartoszewski i Eva Umlauf.
W tej części głos zabiorą obaj prezydenci, ambasador Federacji Rosji, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Goście zwiedzą Saunę, a później odczytają specjalny apel do świata o pomoc w zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz - wyjawia Paweł Sawicki.
Rozpoczęcie uroczystości przed pomnikiem Ofiar Obozu w Birekanu zaplanowano na godz. 15.30. Za ofiary obozu będą się modlić katolicy, Żydzi i przedstawiciele innych wyznań. Złożenie kwiatów zakończy uroczystości upamiętniające 66. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.
27 stycznia mieszkańcy jak co roku muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu drogowym. Część ulic będzie zamknięta tylko na czas przejazdu oficjalnych delegacji, ale inne zostaną zablokowane na cały dzień.
- Pomiędzy godz. 13 a 17 nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu kołowego i pieszego w Brzezince na ulicach Ofiar Faszyzmu, Męczeństwa Narodów i Kombatantów - informuje Małgorzata Jurecka, rzeczniczka oświęcimskiej policji. - Czasowe ograniczenia między godz. 9.45 a 18 będą występowały na ulicach: Konopnickiej, Konarskiego, Legionów, Powstańców Śląskich, Wyzwolenia, Więźniów Oświęcimia, Leszczyńskiej, Kolbego, Męczeństwa Narodów, Ofiar Faszyzmu, Kombatantów oraz Ostatni Etap.
KL Auschwitz-Birkenau
Obóz Auschwitz został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia. W połowie stycznia 1945 r., wkrótce po rozpoczęciu przez Armię Czerwoną ofensywy wiślańsko-odrzańskiej, Niemcy przystąpili do ostatecznej ewakuacji i likwidacji obozu. Od 17 do 21 stycznia wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów. 27 stycznia żołnierze 60. Armii I Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Wtedy wyzwolono około siedmiu tysięcy więźniów.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Skatował go za kobietę