Prezydent Krakowa hurtowo daje medale

  Prezydent Krakowa hurtowo daje medale

  Agnieszka Maj

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Prezydent Krakowa hurtowo daje medale

  ©FOT. JACEK KOZIOŁ

  Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski prawie codziennie przyznaje medal. W tym roku rozdał już 165 odznak Honoris Gratia Odznakę tę - za szczególne zasługi dla miasta - prezydent ustanowił w 2005 r. Od tego czasu otrzymały ją 2954 osoby, stowarzyszenia i organizacje. W ub.r. Majchrowski wręczał Honoris Gratia 285 razy. Do końca czerwca br. -165 razy.
  Prezydent Krakowa hurtowo daje medale

  ©FOT. JACEK KOZIOŁ

  Pod względem liczby przyznanych nagród Jacek Majchrowski jest rekordzistą wśród prezydentów dużych miast. W Poznaniu prezydent dysponuje dwoma wyróżnieniami: Złotą Pieczęcią Miasta Poznania i Srebrną Pieczęcią. - Złota przyznawana jest raz w roku, srebrna kilka do kilkunastu razy w roku - informuje Rafał Łopka, rzecznik Urzędu Miasta w Poznaniu.

  Medal "Zasłużony dla Wrocławia" dostaje od prezydenta Rafała Dutkiewicza ok. 30 osób rocznie. W Gdańsku natomiast prezydent przyznaje kilkadziesiąt medali rocznie.

  Honoris Gratia w Krakowie przyznawany jest hurtowo: znanym i mniej znanym. W ub.r. wśród nagrodzonych znalazł się m.in. Zbigniew Wodecki, ks. infułat Bronisław Fidelus czy Jacek Strama, dyrektor Teatru Ludowego. Ale dostają go też byłe urzędniczki magistratu, byli radni, członkowie niszowych stowarzyszeń.

  - To forma upominku od pana profesora Majchrowskiego dla osób, które się dla niego w jakiś sposób zasłużyły - uważa Bolesław Kosior, szef klubu PiS w Radzie Miasta. Jego zdaniem fakt, że medal został przyznany już 3 tysiące razy, sprawia, że przestaje być prestiżowy: może go dostać właściwie każdy. - Dla osób nieznanych, które nie otrzymały nigdy żadnego wyróżnienia, to może być zaszczyt. Ale na pewno nie dla tych, którzy mają prawdziwe zasługi dla Krakowa - uważa Kosior.

  Koszt wykonania jednego medalu to 83 zł. W ubiegłym roku z budżetu miasta na odznaki Honoris Gratia wydano z kasy miejskiej ok. 24 tys. zł, a w ciągu ostatnich siedmiu lat - ok. 250 tys. zł.

  Według Moniki Chylaszek, rzeczniczki Majchrowskiego, fakt że Honoris Gratia przyznawany jest w tysiącach egzemplarzy, nie umniejsza jego rangi: - Kraków ma odznaczenia bardzo prestiżowe, czyli Cracoviae Merenti i honorowe obywatelstwo. Otrzymują je osoby znaczące w skali kraju. Natomiast Honoris Gratia jest podziękowaniem dla tych, którzy zasłużyli się może niekoniecznie dla całego miasta, ale dla środowiska czy osiedla. Prezydent nie widzi innej możliwości, aby im podziękować - przekonuje Chylaszek.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo  Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Honoris Gratia

  Swój (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Honoris Gratia, no cóż już dostają "wielcy biznesmeni zadłużeni po uszy w ZUS i nie tylko.komornik jest ich stałym bywalcem w firmie ,wiem" że wode z mózgu w tym przypadku zrobił Prezydentowi...rozwiń całość

  Honoris Gratia, no cóż już dostają "wielcy biznesmeni zadłużeni po uszy w ZUS i nie tylko.komornik jest ich stałym bywalcem w firmie ,wiem" że wode z mózgu w tym przypadku zrobił Prezydentowi Krakowa radny KrakowaBolesław Kaśmider którego obdarowany poprostu sobie kupioł i od lat czerpie korzyści z tej znajomości. Nie mam dowodów na to jak go wynagradza ale to jest jasne..Jak można dłużnika miasta obdarowywać,wstydżcie sie.Człowiek spalony w biznesie a Wy go pokazujecie w TV jako zasłużony dla miasta?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Medale Prezydenta

  N.H (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 80 / 77

  dyrektor Szpitala Zeromskiego i Narutowicza zasluguja na medal za zadluzenie szpitali przeciez to poplecznicy Prezydenta

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo