reklama

Prezydent Ś. wysłał z aresztu opłatek, a politycy w Tarnowie wojują

Andrzej SkórkaZaktualizowano 
Henryk Słomka-Narożański. "Tarnowianie" zapytali  wojewodę,czy powinien stracić stanowisko i czy mógł odwołać Dorotę Skrzyniarz.
Henryk Słomka-Narożański. "Tarnowianie" zapytali wojewodę,czy powinien stracić stanowisko i czy mógł odwołać Dorotę Skrzyniarz. fot. Andrzej Skórka
Świąteczne życzenia oraz opłatek, które z aresztu śledczego przysłał do magistratu prezydent Ryszard Ś., nie stonowały nastrojów w mieście. Wyrzuceni przez PO z koalicji "Tarnowianie" oczekują od wojewody pozbawienia pierwszego zastępcy prezydenta stanowiska oraz unieważnienia jego decyzji o odwołaniu wiceprezydent Doroty Skrzyniarz.

Działacze z ugrupowania "Tarnowianie" Ryszarda Ś. kwestionują prawo Henryka Słomki-Narożańskiego do piastowania stanowiska pierwszego zastępcy prezydenta miasta. Oficjalne pismo z wezwaniem o podjęcie czynności nadzorczych w tej sprawie ma trafić niebawem na biurko wojewody małopolskiego. To pierwsze reakcje "Tarnowian" na zerwanie koalicji i zwolnienie ze stanowiska wiceprezydenta Doroty Skrzyniarz.

We wtorek wieczorem Rada Powiatowa PO w Tarnowie podjęła decyzję o zerwaniu koalicji ze Stowarzyszeniem "Tarnowianie" - bezpośrednim zapleczem tymczasowo aresztowanego prezydenta Ryszarda Ś. Dzień później pełniący obowiązki prezydenta Tarnowa zwolnił ze stanowiska wiceprezydent Skrzyniarz, najbliższą współpracowniczkę Ryszarda Ś., a jednocześnie szefową "Tarnowian".

Reakcja prezydenckiego otoczenia była niemal natychmiastowa. "Tarnowianie" w piśmie do wojewody Jerzego Millera informują, że w dniu odwołania Doroty Skrzyniarz dotarła do nich informacja o naruszeniu przez Słomkę-Narożańskiego ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

- To nie jest żaden rewanż za zerwanie koalicji, tylko reakcja, jaka powinna nastąpić na wieść o przypadku złamania prawa - przekonuje Tadeusz Mazur, radny "Tarnowian".

"Wedle powziętych przeze mnie informacji, w latach 2003-2010 Pan Henryk Słomka-Narożański pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej Miejskiego Klubu Sportowego Tarnovia w Tarnowie, który prowadzi działalność gospodarczą (...) co wedle mojej oceny wyczerpuje znamiona naruszenia ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcję publiczne" - czytamy w piśmie.

Co na to Urząd Wojewódzki? Przed weekendem pismo nie trafiło na biurko Mirosława Chrapusty, dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Gdy je otrzymamy, sprawa zostanie rozpoznana odstrony faktograficznej i prawnej - zapewnia dyrektor Chrapusta.

Sam wiceprezydent Słomka-Narożański nie wypiera się, że we wskazanym okresie zasiadał w radzie nadzorczej klubu. Gdy w 2006 r. obejmował fotel zastępcy prezydenta, zasięgać miał fachowej opinii w kwestii ewentualnych konfliktów prawnych związanych z takim stanem rzeczy. Przeciwwskazań, jego zdaniem, nie było. Mimo to w 2010 r. postanowił jednak z rady nadzorczej odejść. - Złożyłem rezygnację, gdy zachodziło podejrzenie, że trzeba będzie podejmować decyzje na linii urząd - Tarnovia - wyjaśnia teraz.

"Tarnowianie" uważają, że mimo wszystko naruszył art. 6 pkt 6 ustawy, który zastępcom prezydentów zabrania "prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności". - Henryk Słomka-Narożański powinien w związku z tym stracić stanowisko, a wszystkie jego zarządzenia utracić moc prawną - ocenia radny Mazur.

Na tym jednak nie koniec, bo "Tarnowianie" oczekują od wojewody sprawdzenia, czy p.o. prezydenta miał prawo odwołać Dorotę Skrzyniarz ze stanowiska zastępcy prezydenta. W tym przypadku powołują się na to, że Henryk Słomka-Narożański nie jest prezydentem z wyboru, a kompetencje szefa samorządu zyskał jedynie tymczasowo.

Mirosław Chrapusta z MUW przyznaje, że nie spotkał się dotąd z jednoznaczną odpowiedzią na tak stawiane pytanie. Podkreśla, że według jednej interpretacji, w sytuacji aresztowania prezydenta, pierwszy zastępca przejmuje pełnię jego zadań. - Z kolei według innych rozważań, pierwszy zastępca w takiej sytuacji powinien pełnić obowiązki prezydenta w zakresie zarządzania bieżącego samorządem. Wedle tego rozumowania czynności dalej idące nie są przedmiotem kompetencji takiej osoby, która sprawuje mandat niepochodzący z bezpośrednich wyborów - mówi.

Po otrzymaniu pisma w tej sprawie wojewoda zwróci się o przesłanie zarządzenia dotyczącego odwołania Doroty Skrzyniarz. Na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego będzie miał miesiąc.

Kto na szefa rady?

SLD zapowiada wniosek o odwołanie Grzegorza Światłowskiego ze stanowiska szefa rady miejskiej. - Przekazanie tej funkcji w ręce przedstawiciela opozycyjnego klubu radnych wydaje się decyzją mogącą zapewnić właściwą pracę rady, a przede wszystkim jej kontrolnego charakteru - mówi Jakub Kwaśny, szef Sojuszu w Tarnowie. Mianem "złej" nazywa sytuację, gdy obowiązki prezydenta pełni działacz PO, a inny członek tej samej partii kieruje pracami rady. Do przeforsowania tego wniosku SLD musi jednak uzyskać poparcie zarówno radnych PiS, jak i "Tarnowian". Wśród potencjalnych kandydatów na nowego przewodniczącego wymienia się m.in. Tadeusza Mazura oraz Kazimierza Koprowskiego.

Opłatek od prezydenta

Ryszard Ś. znów napisał z aresztu do magistratu. Tym razem adresatem był Henryk Słomka-Narożański. W kopercie znalazła się świąteczna kartka z życzeniami oraz opłatek. Swojego zastępcę Ryszard Ś. prosił o przekazanie życzeń kierownictwu urzędu. Przesyłka dotarła do adresata po Nowym Roku, bo dopiero 30 grudnia opuściła biurko prokuratora.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 124

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca

znalazł się mąż opatrznościowy naszego miasta, teraz ma pomysł na nasze miasto, a wcześniej to nawet honoru facet nie miał, kasę brał tylko za to, że był na stanowisku i był odsunięty od wszystkich spraw. Trochę godności panie Henryku. Ale wy w urzędzie słowo honor uznajecie jako niezrozumiałe i obco brzmiące. Obrzydzenie bierze na takich ludzi.

o
olo

myślę że na spacerniaku dla ciebie też miejsce się znajdzie. Ciekawym kiedy posadzą tego który pierwszy powinien siedzieć ale myślę że wyposażenie celi ma już spakowane a obydwie żony będą jeżdzić z paczkami

c
cielę był

Za to cieszy się Rysiek bo ma z kim pogadać na spacerniaku:)

o
olo

sąd okręgowy podtrzymał decyzję rejonowego i Zdzisław M pozostanie w areszcie. To się dopiero HSN zapłacze, z kim będzie imprezował, kiłbasy na powitanie już gorące były na grilu. Biedny HSN.

G
Gość

1.a propos tych innych oczekuję na podanie stanowisk z pytajnikami celem weryfikacja twojej/pana wypowiedzi na zasadzie prawda/fałsz.
2. nie znam żadnych GURU może ty/pan znasz ale to już twój problem, jak stwierdzisz, że nie dajesz sobie z nim rady skontaktuj się z komitetem obrony przed sektami.
3. a propos dziwnych opowieści mnie "jeden powiedział" że w tym roku Wielkanoc przenoszą na sierpień....

l
lekarz

tak bez napinki. ale jakiekolwiek medykamenty spożywasz. ODSTAW JE NATYCHMIAST! Wyszło na to, że za to że przy BURKU jak zwykle mało jest miejsc Parkingowych to wina Ryśka:)

M
Marek

Jakie brednie!!!!!

G
Gość

POwcy twierdzą że zrobili zrzutę na remont Burku zwłasnych organizacyjnych szeregów, całą zgrają przyszli rozdawać grochówkę z wkładką ze słomki która napewno zaszkodzi. będą wypinać piersi do odznaczeń za swe dzieło a prawda jest taka że Słomka remont blokował bo chciał tam parking, przecież jego kamienica obok i gdyby był parking to wartść kamienicy wzrosłaby o połowę a tak to dzierżawcy na których HSN słono zarabia mają problemy z zaparkowaniem pojazdów. Gdyby zablokował remont miałby tam hotel. Dzięki Ryśkowi za to że nie poddał się naciskom HSN. Tym razem ani jazgot kolesiów partyjnych nie pomógł. Dzięki Rychu za Burek.

j
jan

oprucz Marka który jest w ścisłym zarządzie PO są inni którzy są w radzie PO lub tylko członkami ale są i nie zamierzam ich nazwisk tu wypisywać. jeden powidził mi że wasz guru żądał od niego lojalki a jeśli nie to BAJ

G
Gość

nie można, stawiając publiczny zarzut uciekać od odpowiedzialności za słowo. nie chcesz podać nazwisk podaj stanowiska z pytajnikiem. Przypomnę, że napisałeś, że 3/4 Dyrektorów W Urzędzie Miasta Tarnowa(sic!!!) jest z PO. Na moją wiedzę to totalny fałsz i nieprawda!!! Podpisywanie jakichkolwiek lojalek(o ile miało miejsce w co akurat wątpię) nawet w trybie pospolitego ruszenia, nie ma żadnego znaczenia. O przyjęciu do każdej partii zawsze decyduje odpowiedni organ jakiś zarząd czy coś podobnego. To wszystko można łatwo zweryfikować!!! Teoretycznie deklaracje przystąpienia możesz sobie nawet ty wypełnić (ściągniesz z neta). To nie znaczy, że przystąpiłeś do czegokolwiek. Tu już mijasz się z prawdą. Na moją wiedzę wśród Dyrektorów w UMT obecnie jest 1 członek Platformy Obywatelskiej(był drugi ale jakoś ostatnio...zrezygnował). To wieloletni i w mojej opinii dobry urzędnik. Jeżeli udowodnisz, że jest inaczej ja posypię głowę popiołem i cię przeproszę!!!!! Przypominam, że napisałeś w Urzędzie Miasta Tarnowa!

x
xyz

Nie pisz głupot, słuchałeś wyjaśnień Kolasińskiego? Żenada i głupota....jak w przedszkolu, a już w tej sprawie, regulowanej wyraźnie i bez wątpliwości ustawą nawet nie trzeba było prawników. A jak taki uczciwy niech powie ze to prawnicy zawalili, niech wskaże który nie zna ustaw, a nie pieprzy głupot że "nie zauważyli" ale później "zauważyli" i naprawili:)) Tragedia...

z
zaniepokojony

dzisiaj na burku dają grochówkęze słomką. PAMIĘTAJCIE że SNOP słomy to dla krowy, siano dla konia a nasze żołądki tego nie strawią i będzie zatrucie pokarmowe, i to czym- SŁOMKĄ

d
daniel

to nie Kolasiński, prawnicy wydają dziwne, daleko odbiegające od siebie opinie w podobnych sprawach i tu trzeba szukać odpowiedzi. Prawnicy pod Kolasińskiego nie podlegają

j
jan

tak się składa że znam nazwiska POwców którzy są dyrektorami więc kłamiesz.Nie zamierzam tych nazwisk upubliczniać bo nie w tym moja rola aby wskazać nazwiska którym należy przestać ufać bo między nimi może uda się znależć jednego normalnego [to nie pewnik]. fatem jest że gdyby nie mieli legitymacji PO to dyrektorami nie byliby. Teraz ze strachu o pracę wszyscy podpisali lojalkę i to jest okrune że musieli bo straciliby możliwość zarobienia na utrzymanie rodziny.

x
xyz
A prawnicy z urzędu dają sobą tak pomiatać? Przecież Kolasiński robi z nich głupków, niekompetentnych i nic nie wiedzących. chyba ze przyznają ze tacy są....a w takim razie... wynocha z naszego urzędu miasta.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3