Europa Nostra to założona 29 listopada 1963 roku w Paryżu ogólnoeuropejska federacja organizacji i instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym i naturalnym. Jej członkowie działają w ponad czterdziestu krajach, jest uznawana za największą i najbardziej reprezentatywną sieć dziedzictwa kulturowego w Europie. Utrzymuje bliskie stosunki z Unią Europejską, Radą Europy, UNESCO i innymi organami międzynarodowymi.
Od ponad dwudziestu lat Europa Nostra przyznaje nagrody europejskiego dziedzictwa za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie w pięciu kategoriach głównych: Konserwacja i adaptacyjne ponowne wykorzystanie, Badania naukowe, Kształcenie, szkolenie i umiejętności, Zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości oraz Liderzy dziedzictwa kultury. Co roku nagrody europejskiego dziedzictwa kultury/Europa Nostra trafiają do prawie 30 laureatów. W tym roku prestiżową nagrodę otrzymał Kraków za projekt konserwacji Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.
- Ta nagroda jest dziś największym w Europie wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy pracują nad ochroną, konserwacją i propagowaniem dziedzictwa kulturowego – wyjaśniał nam prof. Jacek Purchla. - Konkurencja jeśli chodzi o to wyróżnienie jest bardzo wysoka, stąd bywa nazywa europejskim Oscarem w szeroko pojętym zakresie dziedzictwa kulturowego.
Od 1990 roku członkiem Europa Nostra jest , m.in. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, któremu przewodzi prof. Jacek Purchla. Krakowski uczony od 2018 roku pełni również funkcję wiceprezydenta Europa Nostra, a teraz także stanowisko przewodniczącego jury Europejskiej Nagrody Dziedzictwa | Nagrody Europa Nostra 2024.
Jacek Purchla jest historykiem sztuki i ekonomistą, profesorem nauk humanistycznych, specjalistą z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Założycielem, a także pierwszym dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (do 2018 roku), a także przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2015–2020).
Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu
