W sumie w rekrutacji na nowy rok szkolny 2023/24 - jak przekazał magistrat - dla 8 977 absolwentów krakowskich podstawówek przygotowano 11 486 miejsc. Tylko w miejskich liceach na uczniów czekało 6 178 miejsc, w technikach - 4 024 miejsca, a w branżowych szkołach I stopnia - 1 284. O przyjęcie do krakowskich szkół ubiegało się 12 133 kandydatów, w tym do liceów - 7 917, do techników - 3 738, a do branżówek - 478 kandydatów. Jak podkreślają krakowscy urzędnicy, oznacza to, że aż 3 156 osób spośród kandydatów to absolwenci spoza Krakowa.
Do szkół zostało zakwalifikowanych 10 372 kandydatów (6 107 do liceów, 3 731 do techników i 534 do szkół branżowych). Do żadnej ze szkół nie dostało się 1 761 kandydatów - dla porównania: rok temu takich osób było 2 636, a w 2021 roku - 1 317. Na uczniów czeka nadal 657 wolnych miejsc.
W rekrutacji każdy kandydat może uzyskać łącznie 200 punktów: w tym połowę, maksymalnie 100 punktów za wyniki egzaminu ósmoklasisty, a kolejne 100 punktów - za oceny ze świadectwa szkolnego oraz szczególne osiągnięcia np. w konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych mają pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły średniej.
Przypomnijmy, że w tym roku - tak jak rok temu - nabór do szkół ponadpodstawowych był nietypowy, konkurencja większa, bo o miejsca w klasach pierwszych w swoich wymarzonych szkołach ubiegało się półtora rocznika. Przed rokiem progi punktowe (czyli liczba punktów, która była przepustką do wybranej klasy) w najbardziej obleganym wtedy X LO były wyższe średnio o 5-6 punktów niż w 2021 roku. Teraz natomiast różnice są mniejsze, wynoszą ok. 2-3 punkty, i to w zależności od klasy - progi albo są o tyle wyższe, albo nawet niższe niż rok temu.
W Krakowie odpowiedzią na drugą już kumulację roczników było m.in. stworzenie trzech nowych liceów, mających wystartować od 1 września br. Zainteresowanie nimi było jednak nieduże, przypadało maksymalnie średnio 0,38 kandydata na miejsce w jednej z tych szkół. Najwyższy próg punktowy do klas w tych liceach odnotowano w przypadku klasy biologiczno-chemicznej w XLVI LO (to liceum ma działać w gmachu szkolnym przy ul. Dietla 70) - 142,8 punktu.
Co dalej w rekrutacji?
Do 26 lipca młodzi ludzie, którzy znaleźli się na listach kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, mają czas na potwierdzenia woli podjęcia nauki w szkole, do której się dostali.
Natomiast na tych, którym się nie udało, czeka druga szansa w rekrutacji uzupełniającej. 27 lipca o godz. 10 szkoły podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. A od 28 lipca w szkołach, które nadal będą dysponować wolnymi miejscami, będzie prowadzone postępowanie uzupełniające.
"Tak jak pierwszy etap rekrutacji, także rekrutacja uzupełniająca prowadzona będzie z wykorzystaniem systemu informatycznego. Mogą w niej uczestniczyć także kandydaci, którzy zostaną przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej" - podaje w oficjalnym komunikacie Urząd Miasta Krakowa.
Informacja o wolnych miejscach będzie dostępna w systemie rekrutacyjnym Omikron 27 lipca, po ogłoszeniu list kandydatów przyjętych do szkół w rekrutacji zasadniczej. By wziąć udział w naborze uzupełniającym, należy w systemie Omikron wprowadzić nowe podanie rekrutacyjne, zapisać je i dostarczyć elektronicznie lub w formie papierowej do szkoły wskazanej na pierwszym miejscu listy wyborów. Podanie musi być podpisane (elektronicznie lub odręcznie) przez przynajmniej jednego rodzica lub opiekuna prawnego.
Klasy najpopularniejsze, a także te "tylko dla orłów"
W tym roku kandydaci w liceach najchętniej aplikowali do klas z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim - 6,29 podania na jedno miejsce przypadało w IV Liceum Ogólnokształcącym, cztery podania na jedno miejsce w VII LO, a 3,93 podania na jedno miejsce w X LO.
Sprawdziliśmy też, gdzie padły absolutne rekordy, jeśli chodzi o progi punktowe, a więc liczbę punktów, która pozwalała zostać uczniem wymarzonej szkoły i klasy. Które klasy zapełnią olimpijczycy, prymusi, uczniowie z najlepszymi wynikami? Gdzie poprzeczka była zawieszona najwyżej? Takie informacje prezentujemy pod kolejnymi slajdami w naszej galerii.
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów