Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promieniowanie elektromagnetyczne w Krakowie i Małopolsce. Od dziś każdy może łatwo sprawdzić poziom natężenia PEM w swojej okolicy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Kraków Krowodrza
Kraków Krowodrza Fot Wojciech Matusik, Gazeta Krakowska
Nie wierzysz, sprawdź – tak twórcy powszechnego systemu pomiaru i weryfikacji pól elektromagnetycznych (PEM) - pod nazwą SI2PEM - zachęcają do korzystania z niego na terenie całej Polski. Teoretycznie to proste i poręczne narzędzie powinno zmniejszyć temperaturę sporów i kontrowersji wokół PEM, a zwłaszcza nowobudowanych i już funkcjonujących, a stale modernizowanych stacji bazowych telefonii komórkowej. To ważne, bo rozpoczęta właśnie rewolucja technologiczna w komunikacji (i nie tylko) oparta na łączności 5G budzi z jednej strony liczne i uzasadnione nadzieje, a z drugiej strony bywa powodem obaw czy wręcz niechęci. Źródłem tych ostatnich jest niewiedza, brak informacji lub dezinformacja. SI2PEM ma pomóc szybko dotrzeć do wiarygodnych danych.

W systemie tym każdy zainteresowany może sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet. SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne, dostępny pod adresem www.si2pem.gov.pl. Na interaktywnej mapie Polski prezentuje wyniki pomiarów pola elektromagnetycznego (PEM) z niesamowitą wręcz dokładnością - do 1 metra kwadratowego.

System powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych – nie tylko obywatelach, ale także prowadzących instalację oraz pracownikach organów ochrony środowiska. Pozwala w prosty sposób sprawdzić, jakie natężenie pól elektromagnetycznych wytwarzają instalacje radiokomunikacyjne w Polsce, przede wszystkim należące do operatorów telefonii komórkowej.

- Każdy może sprawdzić zarówno wartość wyestymowaną przez system, jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM

– stwierdził podczas konferencji inaugurującej działanie systemu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

System jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się w Polsce głosy o przekraczaniu dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku i niewystarczającej kontroli emisji PEM. - Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych, związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną. Uruchamiając SI2PEM dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – powiedział minister.

Jak powstawał system

SI2PEM jest rezultatem projektu realizowanego przez Instytut Łączności – PIB we współpracy z KPRM. Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i kosztował ponad 11 milionów złotych. Za większość prac odpowiadali specjaliści Instytutu Łączności – PIB.

- Nasi inżynierowie zbudowali i wdrożyli system SI2PEM. Prace trwały dwa lata, był w nie zaangażowany 30-osobowy zespół developerów, 20-osobowy zespół przeprowadzający symulację i taki sam zespół odpowiedzialny za szkolenia

– wyjaśnia Mariusz Zdrodowski, p.o. dyrektora Instytutu. Oprócz budowy systemu, Instytut Łączności – PIB przygotował też m.in. dwa cykle szkoleń skierowanych do pracowników samorządowych. Na szkoleniach pracownicy IŁ wyjaśniali budowę i zasady działania SI2PEM, przybliżali również zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci komórkowych i problematykę pól elektromagnetycznych.

Jak to działa i co jest w środku

Głównym elementem SI2PEM jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących stacji oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

- Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11 294 - Orange, 11 294 - T-Mobile, 8 939 - P4,
7 597 - Polkomtel

- wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale też potężna maszyna obliczeniowa. Dla wielu obszarów Polski brakuje danych o pomiarach PEM, a te istniejące mają charakter dyskretny. Wartości prezentowane przez system są estymowane, czyli wyliczane przy użyciu algorytmów zdefiniowanych w normach krajowych i międzynarodowych.

- Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych, pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin – zdradza Rafał Pawlak.

Z PEM nie od dzisiaj

Badania nad polami elektromagnetycznymi należą do ważniejszych obszarów działalności Instytutu Łączności - PIB. Monitoruje on także światowe wyniki badań naukowych w tym zakresie. Od 2016 roku prowadzi na zlecenie KPRM regularne pomiary PEM w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej oraz pochodzących ze szkolnych instalacji Wi-Fi. Instytut zorganizował już
pięć edycji corocznej konferencji poświęconej PEM z udziałem polskich i światowych specjalistów z zakresu telekomunikacji, medycyny i ochrony środowiska.

Niedawno Instytut - wspólnie z KPRM - rozpoczął realizację projektu edukacyjnego „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci.

FLESZ - Polacy ofiarami oszustów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska