Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ruszyła duża i ważna inwestycja na osiedlu Pileckiego w Oświęcimiu
Centrum przy ul. Więźniów Oświęcimia w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Pileckiego otwarte zostało w czerwcu ub. roku. Wtedy cały ruch turystyczny przeniósł się w ten rejon. Muzeum w szczycie sezonu odwiedza do nawet kilkunastu tysięcy osób dziennie, w tym większość to turyści zmotoryzowani. Wielu z nich zaczęło zajmować osiedlowe parkingi i wąskie uliczki.

Przeciwko narastającym uciążliwościom zaczęli protestować mieszkańcy. Dwa razy zorganizowali pikiety, blokując drogę dojazdową do centrum obsługi.
- Nasze protesty dały efekt, na razie w części dotyczącej modernizacji ulic i budowy nowych parkingów - mówi Renata Smolarek, mieszkanka ul. Pileckiego.

W ostatnich dniach ruszyły wreszcie prace związane z budową miejsc postojowych na części dotychczasowego boiska osiedlowego. Przewidziane jest tutaj miejsce na ok. 60 pojazdów. Rozpoczęły się także przygotowania do przebudowy w dalszej kolejności ulic wewnątrz osiedla. Cała inwestycja ma potrwać ok. 1,5 roku.
Mieszkańcy Pileckiego liczą, że także inne ich postulaty, które ograniczą istniejące uciążliwości, zostaną spełnione.

Rada osiedla i mieszkańcy trzymają rękę na pulsie
Michał Chrzan, przewodniczący Rady Osiedla Zasole, którego część stanowi Pileckiego, podkreśla, że wraz z mieszkańcami trzymają rękę na pulsie, jeśli chodzi o rozwiązanie problemów związanych z ruchem turystycznym w tej części Oświęcimia.

Na razie ważne jest, że modernizacja na Pileckiego ruszyła. Pierwotnie miała zacząć się na początku kwietnia. Pierwszy przetarg nie wyłonił jednak wykonawcy, bo oferta była nie do przyjęcia dla miasta. Udało się w drugim Kwota na tegoroczną część inwestycji sięga 4 mln zł. Blisko drugie tyle ma kosztować przyszłoroczny etap prac.
Przebudowa osiedlowych ulic z wytyczeniem dodatkowych parkingów to był jeden z postulatów ludzi na Pileckiego. Drugą, jak dodaje, Michał Chrzan jest sprawa dużego natężenia ruchu na sąsiadującej z osiedlem ul. Więźniów Oświęcimia, która stanowi główny trakt dojazdowy do centrum obsługi odwiedzających Muzeum Auschwitz.

Tędy przez cały dzień jeżdżą m.in. duże autobusy wycieczkowe oraz przewożące turystów z Muzeum Auschwitz do muzealnej części w Brzezince. Mieszkańcy domagają się, aby ruch tych pojazdów odbywał się ul. Legionów. Na razie bez skutku.
- Wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu o zmianę organizacji ruchu i wprowadzenie ograniczenia dla pojazdów powyżej 7 ton na odcinku ul. Więźniów Oświęcimia od ul. Wyzwolenia do centrum obsługi. To powinno w naturalny sposób poprawić sytuację - mówi Michał Chrzan.
Starostwo analizuje warunki wprowadzenia takich zmian, ale wygląda na to, że przed okresem wakacyjnym, gdy liczba turystów odwiedzających muzeum jest największa, sprawy nie uda się załatwić.
Jednocześnie rada osiedla oczekuje od dyrekcji muzeum kierowania pojazdów na parking zapasowy od strony ul. Leszczyńskiej, gdy w centrum zabraknie miejsc postojowych. - Taki zapis znalazł się w uzgodnieniach związanych z wydaniem pozwolenia na budowę centrum w 2013 roku. Inna sprawa, dzisiaj te problemy byłyby mniejsze, gdyby wówczas przewidziano sytuacje, jaka wyniknie z otwarcia centrum przy ul. Więźniów Oświęcimia - dodaje Michał Chrzan.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowle w Oświęcimiu, po których nie ma już śladu. Pamiętacie te miejsca?
- TOP 15 inwestycji w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim ze wsparciem pieniędzy UE
- Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zapisały się w historii. Tak kiedyś wyglądały. Zdjęcia
- Wojna i okupacja niemiecka odcisnęły w Oświęcimiu ogromne piętno. Zdjęcia
- Najważniejsze stanowiska we władzach powiatu oświęcimskiego podzielone
- Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu z gladiatorami i innymi wojami WIDEO, ZDJĘCIA
