Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo się pogarsza się, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.

"Nasienie świętej figi" to jeden z najbardziej uznanych i głośnych tytułów tego sezonu nagród. Film Mohammada Rasoulofa ("Zło nie istnieje", "Rękopisy nie płoną") zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, a także nominację do Złotego Globu i znalazł się na oscarowej shortliście.
Mohammad Rasoulof wpadł na pomysł filmu w 2022 roku, kiedy został uwięziony wraz z reżyserem Jafarem Panahi za podpisanie petycji wzywającej irańskie siły bezpieczeństwa do zachowania powściągliwości podczas protestów publicznych. W trakcie zdjęć sąd w Iranie skazał reżysera na osiem lat więzienia i chłostę. Aby uniknąć ponownego uwięzienia, Rasoulof zbiegł do Niemiec. W trakcie festiwalu w Cannes apelował: "Moje jedyne przesłanie dla irańskiego kina brzmi: nie bójcie się zastraszenia i cenzury w Iranie. Są całkowicie niezdolni do rządzenia, nie mają innej broni niż terror".