Krzeszowice mają sporo parków, wiosna wszytki się zazieleni, do tego malowniczo położonego miasteczka zagląda już przedwiośnie. A kaczki w Krzeszówce pływają jak zwykle, wabione przez mieszkańców stojących na mostku. Po alejkach na Dzikich Plantach spacerują gołębie. Krokusy powyrastały niemal dookoła Zdroju Głównego, czyli betonowej studni ze słynną krzeszowicką wodą siarczaną, która stoi tuż przed kościołem św. Marcina z Tours powstałego w połowie XIX-wieku.
Na parkowych krzewach pokazują się pierwsze pączki, wkrótce rozkwitną liście. Przy plantach stoi też hotelik dla owadów, bzyczenia tam jeszcze nie słychać, ale już niedługo może tu się zaroić.
Na kolejnym mostku na Krzeszówce w sąsiedztwie tzw. Starego Pałacu stoi figura, to św. Jan Nepomucen, który spogląda na rzekę, może liczy przepływające kaczki i obserwuje jak nadchodzi wiosna. Krzewy przy pałacu wypuszczają paczki, zielone, żółte pomarańczowo-czerwone.
Przedwiośnie czuć też w parku Potockich, niektórzy mówią, że to park krajobrazowy. Prowadzi po nim długa, kręta aleja. Mocno zniszczoną sadzawkę obrosły mchy i zielenią się coraz mocniej, zdobią przerzucony przez nią "chiński mostek". Park jest pełen drzew rodzimych i zagranicznych. Są tu buki, rzadkie rodzaje dębów np. piramidalny, strzępolistny. Do tego parku przed 175 laty sprowadzano drzewa z wielu stron świata to np. choiny kanadyjskie, tulipanowce, dęby czerwone, surmie, świerki.
Urocze przedwiośnie pod Krakowem. W parku i na błoniach w Sk...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca
