Koncert z solankowymi inhalacjami
W tężni można odpoczywać i korzystać inhalacji solankowych codziennie w godzinach od 7 do 21. Tężnia powstała jako część Kompleksu Rekreacyjno-Zdrojowego w Krzeszowicach, który zaplanowano w ramach reaktywacji uzdrowiska. W dniu otwarcia koncert pt. "Muzyka w Uzdrowisku" dała Krakowska Orkiestra Salonowa. Wystąpiła z utworami Johanna Straussa, Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa. Przygotowano także plenerową kawiarenkę z napojami gorącymi i zimnymi oraz lodami.
Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk podkreśli, że piękny występ Krakowskiej Orkiestry Salonowej będzie początkiem rekreacyjnych i kulturalnych wydarzeń organizowanych przy tężni solankowej w Krzeszowicach. Miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem, codziennie przychodzą tu na inhalacje solankowe i starsi, i młodsi mieszkańcy miasta i gminy. A w przyszłości będzie tu też park zdrojowy, bo jest plan, żeby w Krzeszowicach stworzyć Kompleks Rekreacyjno-Zdrojowy.
Rekreacyjna układanka, są kolejne elementy
- Mamy w tym miejscu już tężnię solankową i odcinek ścieżki pieszo-rowerowej, bardzo ważny, bo połączył nas z Dzikimi Plantami, a tam jest już kolejna ścieżka i parki. Trzeba dodać, że ta ścieżka jest częścią większego projektu ścieżek rowerowych Velo Rudawa, a u nas tutaj powstaje odgałęzienie zwane Velo Czerna,, które realizuje samorząd wojewódzki - mówił burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk podczas oficjalnego otwarcia tężni.
Do otwarcia tężni burmistrz zaprosił przedstawicieli urzędu i radnych oraz przedstawicieli osiedli i organizacji skupiających seniorów.
Szef gminy zaznaczył, że przy Alei Solidarności w Krzeszowicach powstaje miejsce rekreacji. Wspominał, że teren o powierzchni 3 hektarów udało się zamienić z parafią za dopłatą, żeby tworzyć kompleks uzdrowiskowy. Przypomnijmy, że będą tu baseny, jeden już jest realizowany w terenie, na drugi obiekt pływacko-sportowy z sześcioma torami podpisano umowę.
Tężnia z dotacjami rządową i wojewódzką
Na budowę tężni gmina kilkakrotnie składała wnioski o dotacje. Ostatecznie pozyskała 1 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz dofinansowanie 271 tys. zł. w ramach programu „Małopolskie tężnie solankowe”.
Tężnia krzeszowicka jest dużym obiektem nie w formie niewielkiej altanki czy ścianki jak wiele podkrakowskich tężni, ale jest raczej konstrukcją przypominającą tę wybudowaną w Krakowie Nowej Hucie. Ma wysokie drewniane konstrukcje i dwa rzędy ławek po dwóch stronach obiektu z tarniny i spływającej z niej solanki. Była budowana na przełomie dwóch lat 2023-2024. Teraz w Krzeszowicach mówi się o tym, żeby w przyszłości budować kolejną tężnię na miarę planów przywracania uzdrowiska.
Dożynkowe świętowanie pod Krakowem. To czas na radość, podzi...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
