Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tegoroczny VI Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Małopolskiego im. Haliny Wędrychowicz w tym roku „Na historyczną nutę”, którego patronat objął burmistrz Biecza, przewidywał dwa konkursy.
- Pierwszy dotyczył występów instrumentalnych, wokalnych i teatralnych związanych z szeroko pojętą historią - informuje Jadwiga Białoń, Środowiskowego Domu Samopomocy.- Drugi konkurs był kulinarno cukierniczy a uczestnicy przywieźli gotowe produkty ze swoich placówek - dodała.
Obydwa konkursy, jak co roku, oceniane były przez zacne grono Jury w składzie:
Iwona Rudek – współwłaścicielka firmy Polskie Piekarnie,
Anna Teper – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bobowej,
Grażyna Szetela radna Rady Miejskiej w Bieczu,
Renata Kudła radna Rady Miejskiej w Bieczu
Ojciec Janusz Trojanowicz – wikariusz klasztoru Ojców Franciszkanów w Bieczu,
Paweł Kocańda – dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej jak również
Paweł Jamro – dyrektor Bieckiego Centrum Kultury.
Zaproszenie na nasz Przegląd przyjęli uczestnicy, dyrektorzy, kierownicy oraz terapeuci z 17 następujących placówek: Środowiskowy Dom Samopomocy z Rzepiennika Biskupiego, Ryglic, Rdzawej, Połańca, Limanowej, Niepołomic, Karwodrzy, Ujanowic, Przysiek, Skawiny, Nowego Sącza oraz Dzienny Ośrodek Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy z Gorlic z filią w Bobowej jak również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bielance i Bieczu.
Przegląd odbywał się w Bieckim Kinie „Farys”. W występach uczestników można było dostrzec teatralne sceny z kart polskiej historii jak również patriotyczną nutę w utworach m. in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pałacyk Michla”, „Dziewczyna z granatem”, „Kadrówka”, „Mury”, „Ciężkie czasy Legionera”. W repertuarze znalazły się również sentymentalne utwory sięgające „starych dobrych czasów” takie jak: „Płonie ognisko w lesie”, „Beata z Albatrosa”, „Czarny chleb i czarna kawa”.
Spośród szerokiej różnorodności artystycznej jury wyłoniło następujących zwycięzców:
- I miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie ze spektaklem teatralnym „Venimus” – Rzecz o Janie III Sobieskim;
- II miejsce Warsztat Terapii Zajęciowej w Bieczu z utworem premierowym „Odwiedziny u kata” oraz „Czarny chleb i czarna kawa”;
- II miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Limanowej z inscenizacją wokalno – teatralną „Ona i On”;
- III miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Niepołomicach w utworach „966” oraz „Ojczyzna”;
- III miejsce Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach z piosenką „Mury” oraz „Kocham wolność”.
Jury przyznało także wyróżnienia, a otrzymały je następujące Placówki: z Połańca, Ujanowic, Biecza, Ryglic, Rzepiennika Biskupiego oraz Gorlic. Dodatkowo wręczyliśmy wyróżnienia indywidualne dla Patrycji Wójcik z Karwodrzy, Anny Janas z Bobowej, Łukasza Sobczyka z Przysiek oraz Kazimierza Kryszczuka z Rdzawej.
Prace konkursowe kategorii kulinarno – cukierniczej „Wypiek” okazały się również bardzo interesujące i na wysokim poziomie. Zatem jury miało niezwykle trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców danego konkursu.
- I miejsce zajął „Historyczny krąg” z nr 3 przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu;
- I miejsce również trafiło do Środowiskowego Domu Samopomocy w Rdzawej za „Rogaliki Tarnawskie” z nr 4;
- II miejsce zajęły „Prołzioki” z nr 15, przygotowane przez Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach – Filia w Bobowej;
- III miejsce zajął „Placek z PRL-u” z nr 1 przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzepienniku Biskupim;
Oprócz „wypieków”, które znalazły się na podium, wręczyliśmy również wyróżnienia dla każdej Placówki za pomysł oraz trud włożony w wykonanie kulinarnego dzieła.
Każdy Ośrodek otrzymał pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz nagrodę za wzięcie udziału w Przeglądzie.