https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowy krok w sprawie budowy nowej filharmonii w Krakowie. Powołano zespół ds. jej powstania

Anna Piątkowska
Powołano zespół ds. powstania nowej siedziby Filharmonii Krakowskiej
Powołano zespół ds. powstania nowej siedziby Filharmonii Krakowskiej fot. andrzej banas / polska press
- To przełomowy krok – mówi Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej o powołaniu zespołu ds. budowy filharmonii. Obchodząca w tym roku 80-lecia istnienia Filharmonia Krakowska – najważniejsza instytucja muzyczna Małopolski wciąż pozostaje bez własnej siedziby skrojonej na miarę potrzeb i możliwości zespołu. Powstające w Cichym Kąciku Centrum Muzyki nie będzie jej domem.

Grono ekspertów zostało powołane przez zarząd województwa małopolskiego 17 października. W skład zespołu ds. powstania nowej siedziby dla krakowskiej filharmonii weszli m.in. radni województwa, dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel, były rektor Akademii Muzycznej w Krakowie Wojciech Widłak, rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. Robert Tyrała, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski, a także była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. W sumie to 23 osoby.

- W tym gronie znaleźli się przedstawiciele wszystkich opcji politycznych – podsumowuje Mateusz Prendota. - Przez cztery ostatnie lata poziomem artystycznym i swoimi działaniami przekonywaliśmy, że budowa nowej siedziby dla Filharmonii Krakowskiej jest niezbędna. Mam przekonanie, że to się udało. To przełomowy krok.

O powstaniu nowego budynku Filharmonii dyrektor instytucji Mateusz Prendota mówił: - Ta sprawa jest dla nas najważniejsza.

Filharmonia krakowska czy małopolska?

Z informacji przekazanych PAP, zespół w pierwszej kolejności ma zająć się znalezieniem lokalizacji dla filharmonii. W mediach pojawiły się informacje, że ta niekoniecznie miałaby się znaleźć w Krakowie, co miałaby sugerować proponowana nowa nazwa instytucji – Filharmonia Małopolska.

Dyrektor Filharmonii Krakowskiej dementuje te pogłoski. Jak podkreśla Mateusz Prendota, w grę wchodzą jedynie dwie lokalizacje powstania nowej filharmonii i jednocześnie pierwszego budynku zbudowanego z myślą o działaniu takiej instytucji. Mowa o działkach przy ul. Grzegórzeckiej lub Skrzatów.

Rozpoczęcie budowy nowej siedziby filharmonii należy do inwestycji strategicznych województwa, szacowany koszt budowy to ok. pół miliarda zł ze środków własnych województwa.

„To zadanie będzie trudne. Moim celem nie jest wybudowanie przez najbliższe pięć lat filharmonii, ale moim celem jest to, żeby do pięciu lat, albo na koniec kadencji, doprowadzić do wbicia łopaty pod ten obiekt” – powiedział PAP marszałek Łukasz Smółka.

Po remoncie wciąż słychać tu tramwaje
Obecny budynek instytucji, na połączeniu ul. Straszewskiego i Zwierzynieckiej, Filharmonia wynajmuje od Kurii Metropolitalnej, mimo zakończonego w 2020 roku remontu, dzięki któremu melomani mogą cieszyć się nieporównywalnie lepszymi parametrami akustycznymi sali koncertowej, a sama Filharmonia jest m.in. wreszcie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, budynkowi daleko do ideału nowoczesnej sali koncertowej, nie tylko pod względem parametrów.

Sala koncertowa nie jest w stanie pomieścić ilości wykonawców, których liczba wynika z partytur prezentowanych dzieł – stąd konieczność stosowania podestów powiększających estradę i wykręcania pierwszych rzędów na widowni. Taka sytuacja miała miejsce m.in. podczas sobotniego koncertu. A repertuar Filharmonii Krakowskiej to dzieła, w których obecni są soliści, orkiestra i chór.

Sam budynek powstał w 1931 roku jako dom katolicki i - jak podkreśla instytucja - "wszelkie jego własności umożliwiające działalność Filharmonii to skutek adaptacji i dostosowania oraz nieustających kompromisów". Kamienica projektowana przez Józefa Pokutyńskiego nie był jednak przeznaczony dla muzyki - początkowo mieściło się tu kino, a w podczas wojny stała się siedzibą najpierw Filharmonii Generalnej Guberni, potem Filharmonii Krakowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska