Zdjęcia z wyjścia pielgrzyma na Giewont publikujemy dzięki uprzejmości pana Tomasza Pańszczyka
W historii tego człowieka jest wiele niewidomych. Nie wiadomo, kim dokładnie jest Michał Ulewiński. Nikt nie mówi też, jaki ma zawód, gdzie dokładnie mieszka, czy też o tym, jak wygląda jego sytuacja rodzinna.
Wiadomo jednak na pewno, że pan Michał to 27-latek, który ma tak głęboką wiarę, że postanowił odbyć pielgrzymkę w czasie której odpokutuje za grzechy swoich rodaków, którzy - jego zdaniem - bardzo obrażają swoim zachowaniem Pana Jezusa.
- Dlatego niosę krzyż - mówi sam Michał Ulewiński. - Na ten krzyż położyłem wszystkie grzechy narodu polskiego i złączyłem je z ofiarą na krzyżu naszego Pana Jezusa Chrystusa, ofiarując to wszystko kochanemu Ojcu.
Pątnik swoją pielgrzymkę 24 czerwca w miejscowości Różaniec w woj. warmińsko-mazurskim i stamtąd przeszedł na południe. Twierdzi, że po dojściu na Giewont stworzy na mapie pionową "belkę" krzyża. Następnie będzie szedł spod Gniezna w okolice Warszawy. Tym samym utworzy na mapie poziomą belkę krzyża.
Połowę planu już zrealizował. W sobotę dotarł na Podhale. Tu dwie noce spał u dobrych ludzi (każdą u innej rodziny) ci go karmili i oprali. Od poruszonych jego wiarą górali dostał też dobre buty trekingowe dzięki którym udało mu się wejść na szczyt Giewont.
W ostatniej części wędrówki towarzyszyło mu kilku mieszkańców Podhala. Nieśli z nim krzyż i modlili się na szczycie.
W środę Michał Ulewiński faktycznie wyjechał do Gniezna. - "Uczynię na Polsce znak krzyża. Wierzę, że wtedy Pan Bóg pobłogosławi naszej Ojczyźnie" - cytuje jego słowa Niedziela.pl.
Swoją pielgrzymkę Michał Ulewiński relacjonuje na Facebooku i w krótkich nagraniach na kanale YouTube "Państwo Boże". Opowiada, że ludzie pomagają mu nieść krzyż. - Kochani, każdego dnia doświadczam coraz więcej dobroci. Pani Basia napisała, czy mam buty, żeby bezpiecznie wejść na Giewont, a Pan Przemek przywiózł mi te buty! Dostałem kilka propozycji noclegu, ale pierwsza była Pani Ewa i u niej spędzam dzisiejszą noc" - pisze w poście opisującym gościnność górali.
Pielgrzym w sieci wzbudza mieszane uczucie. 90 procent z komentujących jest pod wrażeniem jego wiary, wytrwałości, poświęcenia i pasji. Są też ludzie (jest ich zdecydowanie mniej), którym pątnik wydaje się człowiekiem dziwnym, a być może nawet chorym.
- Ja takich głosów nie rozumiem - mówi Adam Wojnar, mieszkaniec Zakopanego. - Przecież on nikomu krzywdy nie robi. Ma wiarę i misję, w którą wierzy. Dlatego trzeba mu kibicować, nawet jeśli sami jesteśmy niewierzący. Przecież z tego, co mówi ten człowiek, można wyczytać tylko dobre rzeczy.
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów
