https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy al. 29 listopada w Krakowie wyrósł kolejny akademik. Lokum ma w nim znaleźć aż 630 studentów

Ewa Wacławowicz
Przy al. 29 listopada wyrósł już nowy akademik pod marką StudentSpace. Wysoki na kilkanaście pięter kolos, ma pomieścić 630 studentów.

W poszukiwaniu komfortu i rozrywki

Jak już kiedyś wspominaliśmy, w regionie działają 52 domy studenckie, które oferują łącznie ok. 17,5 tys. miejsc (w tym 17,2 tys. w Krakowie), a więc może w nich zamieszkać ok. 8,5 proc. osób studiujących w Małopolsce (dane GUS za rok akademicki 2021/2022). Pozostali są zdani na rynek komercyjny.

Statystyki dowodzą, że niemal połowa studentów mieszka w wynajmowanych nieruchomościach, a na swoje zakwaterowanie przeznacza średnio od jednej trzeciej do połowy miesięcznego budżetu. Ale są też studenci, którzy mają więcej pieniędzy i większe wymagania, jeśli chodzi o komfort i udogodnienia, ale ciągle chcą korzystać ze studenckiego życia w większej wspólnocie. I to w nich celują deweloperzy ze swoimi wielkimi akademikami, w których robią mieszkania, a na parterze potrzebne studentom usługi - sklepy, knajpy, miejsca rozrywki.

Nowy akademik przy al. 29 listopada

W połowie ubr. StudentSpace, platforma prywatnych akademików uruchomiona na początku roku przez Signal Capital Partners, Griffin Capital Partners i Echo Investment, ogłosiła rozpoczęcie budowy pierwszych akademików w Krakowie. Jeden budynek miał powstać przy al. Wita Stwosza, a drugi przy al. 29 listopada.

Drugi budynek już góruje nad krakowską ulicą. Jest jasny, wysoki na kilkanaście pięter i złożony z prefabrykowanych elementów. Według zapowiedzi ma pomieścić 630 osób.

Przestronny, rekreacyjny, ekologiczny

Jeszcze przed realizacją inwestycji przedstawiciele dewelopera mówili, że będą to nowoczesne, przestronne przestrzenie, gdzie znajdzie się wiele udogodnień dla studentów.

- Planujemy budowę nowoczesnych akademików z wieloma udogodnieniami, w tym przestronnymi pokojami, wspólnymi kuchniami, miejscami do nauki, przestrzeniami rekreacyjnymi i siłowniami. Nasze projekty będą również uwzględniać rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak panele fotowoltaiczne i systemy zarządzania energią, aby sprostać oczekiwaniom zarówno mieszkańców, jak i inwestorów. Naszym celem jest tworzenie środowiska, które sprzyja nauce i integracji społecznej, zaspokajając rosnące potrzeby szybko rozwijających się miast akademickich – mówił w sierpniu ubr. Rafał Mazurczak, COO w Echo Investment

Z zapowiedzi dewelopera wynika, że budynek ma zostać ukończony przed rozpoczęciem roku akademickiego 2025/2026.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska