Elektromobilność w Polsce
Pod koniec września 2023 roku, na polskich drogach zarejestrowanych było 128 tys. 914 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM), flota w pełni elektrycznych osobowych aut (BEV) liczyła 66 tys. 937 sztuk, natomiast hybryd typu plug-in (PHEV) - 61 tys. 977. Łączna liczba zarejestrowanych pojazdów całkowicie elektrycznych (BEV), w tym także użytkowych, osiągnęła 74 tys. 307 sztuk.
Warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę samochodów dostawczych ciężarowych z napędem elektrycznym, która wynosiła 7 tys. 403 sztuki. – Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli – podkreślono w raporcie. Liczba tych pojazdów osiągnęła 22 tys. 691 sztuk, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu różnymi formami elektromobilności.
Rozwój infrastruktury ładowania
Równolegle do wzrostu liczby pojazdów elektrycznych, Polska intensywnie rozwija infrastrukturę niezbędną do ich ładowania. Na koniec września 2023 roku w kraju funkcjonowało 7 tys. 962 ogólnodostępne punkty ładowania pojazdów elektrycznych, w tym 4 tys. 400 stacji. Znaczący jest także fakt, że 30 proc. z nich to szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), a pozostałe 70 proc. to wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Zwiększenie liczby autobusów zeroemisyjnych
Kolejnym ważnym aspektem rozwoju elektromobilności w Polsce jest wzrost liczby autobusów zeroemisyjnych. – Na polskich drogach jest też więcej autobusów zeroemisyjnych. Ich liczba wzrosła do 1 tys. 393 sztuk – informują PZPM oraz PSNM. Z tej liczby pojazdy całkowicie elektryczne stanowiły 1 tys. 327 sztuk, zaś wodorowe – 66 sztuk.
Taki wzrost liczby autobusów elektrycznych i wodorowych jest istotnym elementem w procesie transformacji transportu publicznego w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań. Autobusy zeroemisyjne przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w miastach i są ważnym krokiem w realizacji celów związanych z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatycznymi.
Rozwój elektromobilności w Polsce nabiera tempa, co potwierdzają najnowsze dane. Wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów elektrycznych, rozbudowa infrastruktury ładowania oraz zwiększenie floty autobusów zeroemisyjnych to kroki, które przybliżają Polskę do realizacji celów związanych z redukcją emisji i promocją zrównoważonego transportu. Tendencja ta wydaje się być niezmiennie pozytywna, a wsparcie ze strony rządu i lokalnych władz może jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
