Tunele pod wzgórzem zamkowym to nieznana część historii Oświęcimia. Starszy „austriacki” datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940-44 w czasie II wojny światowej przez niemieckiego okupanta.
Muzeum Zamek w Oświęcimiu planuje w połowie 2020 roku udostępnić tunele dla zwiedzających w ramach realizacji projektu Interaktywnej Trasy Historycznej. Celem stworzenia trasy jest upowszechnianie wiedzy na temat pierwszej wojny światowej jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Józefa Piłsudskiego.
Motywem wiodącym jest przyswajanie historii poprzez aktywny udział zwiedzającego w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym. W ramach projektu rozpoczęły się już z prace związane z aranżacją tuneli pod zamkiem.
Zostały także nakręcone sceny do filmu, który będzie krótkim wprowadzeniem do ekspozycji. Przedstawia on oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Głównymi bohaterami są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik bitwy prusko-austriackiej o dworzec w Oświęcimiu w 1866 r. oraz jego wnuk Ignacy Kruczała.
W początkowych scenach filmu przedstawione są informacje o przyczynach wybuchu I wojny światowej.
- Tak handlowano kiedyś w Oświęcimiu
- Lokatorzy odebrali klucze do mieszkań. Zobaczcie, jak wyglądają
- Wigilia mieszkańców Olkusza [ZDJĘCIA, FILM]
- Co warto wiedzieć o karpiu, zanim trafi na nasze stoły
- Oświęcim. Dawna rzeźnia miejska znika z powierzchni ziemi
- 3,5 sekundy i nie ma gigantycznego komina elektrowni
