https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przylasek Rusiecki. Rekreacyjna perła wschodniej części Krakowa będzie hitem tego lata [ZDJĘCIA] 22.07.2021

Marcin Banasik
Tak zrewitalizowane kąpielisko wygląda z lotu ptaka
Tak zrewitalizowane kąpielisko wygląda z lotu ptaka Marcin Banasik
Ze wschodniej strony zrewitalizowane jedno kąpielisko z pomostami, plażą, inteligentnym, ekologicznym oświetleniem. Z drugiej strony dziki kompleks wodny, który pozwala odciąć się od miejskiego zgiełku. Tak dziś wygląda teren Przylasku Rusieckiego. W sezonie letnim ten punkt na mapie Krakowa będzie bardzo popularnym miejscem do spacerów, wędkowania i wypoczynku na plaży. Otwarcie odnowionego kąpieliska ma nastąpić na początku sezonu letniego. Sami zobaczcie, jak wygląda najbardziej urokliwy zakątek wschodniej części Krakowa. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Turystyka otwiera się na zagranicznych gości

Nowa Huta Przyszłości

To właśnie kąpielisko w Przylasku Rusieckim jest pierwszym widocznym efektem realizacji strategicznego dla miasta projektu Nowa Huta Przyszłości. Jedną z jego największych atrakcji są malownicze pomosty, o łącznej długości około kilometra, które wiją się wzdłuż brzegów. Jasne drewno, z którego są wykonane pięknie współgra z piaskiem, wodą. W 2019 roku została podpisana umowa z firmą, która wykonała dokumentację projektową i buduje kąpielisko. Budowa ruszyła na wiosnę ubiegłego roku, kąpielisko będzie udostępnione mieszkańcom i turystom prawdopodobnie latem tego roku.

Prace przy budowie kąpieliska przy zbiorniku nr 1 postępują na kilku frontach. W dwóch budynkach, które będą pełniły funkcje zaplecza (czyli sanitariatów i pomieszczeń socjalno-magazynowych), trwają prace wykończeniowe. To między innymi budowa instalacji wewnętrznych, ocieplanie, oraz przygotowanie montażu elewacji drewnianej.

- W terenie mamy w zasadzie gotową plażę, na której wysypaliśmy już dodatkowy piasek – w sumie przywieziono go tutaj aż pięć tysięcy ton. Teraz na akwenie kończymy montaż pomostów. Mamy też pierwszy pomost cumowniczy, przy którym w przyszłości będzie można bezpiecznie pozostawić łódki i rowery wodne. Na razie nie możemy zaprosić na zwiedzanie go na żywo, dlatego przygotowaliśmy film z placu budowy, który udostępniliśmy na naszym profilu na Facebooku - mówi Bartłomiej Grzankowski z Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Dzięki sprzyjającej w poprzednich tygodniach aurze udało się już zakończyć nasadzenia zieleni wysokiej, w tym ponad 60 drzew. Pozostało jeszcze nasadzenia części krzewów i przygotowanie trawników oraz łąk kwietnych.

Otoczenie zbiornika będzie świetnym miejscem na spacery.

- Przed nami kolejne etapy budowy ścieżek. W tym przypadku wykonano już dolną warstwę podbudowy. Jeśli chodzi o ścieżki serwisowe trwa wykonanie górnej warstwy z płyt kamiennych. W sąsiedztwie zakończono już przygotowanie fundamentów pod oświetlenie. Trwa ustawianie kolejnych latarni i próbne ich uruchamianie. Na razie oświetlenie działa na tymczasowym zasilaniu. Cały czas oczekujemy na budowę stacji transformatorowej przez dostawcę energii elektrycznej. Powstanie tego obiektu ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie tego miejsca – dodaje Bartłomiej Grzankowski.

Jak będzie wyglądać otoczenie zbiornika nr 1 po przebudowie kąpieliska?

Tereny rekreacyjne wokół zbiornika nr 1 w Przylasku Rusieckim zyskają nową jakość, nie tracąc przy tym swojego uroku. Wprowadzone zmiany uwzględniają dotychczasowe walory przyrodnicze tego miejsca i nie pozbawiają go naturalnego charakteru. Ważnym elementem nawiązującym do tego celu będą rozwiązania proekologiczne. To między innymi inteligentne oświetlenie regulujące natężenie światła w zależności od ruchu. Na terenie wokół zbiornika zostaną też wykorzystane odnawialne źródła energii. Na budynku sanitarnym zainstalowano już 68 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 22 000 W. Przewidziano także wykorzystanie pompy ciepła.

Droga dojazdowa i parking

Jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów jest remont drogi dojazdowej i powstanie parkingu. Wcześniej auta musiały korzystać z wyboistej drogi ziemnej. Pojazdy w poszukiwaniu miejsca parkingowego niszczyły też czasem okoliczną zieleń. Teraz ma się zmienić. Drugą nowością będą dodatkowe pomosty. Suma ich długości to prawie kilometr. Będą to zarówno pomosty cumownicze, jak i służące do celów spacerowych. Jeden z nich będzie zakończony pływającym basenem dla najmłodszych.

Ci, którzy będą szukali odpoczynku od kąpieli lub przyjadą tu poza okresem letnim, będą mogli skorzystać z placu zabaw, boisk do piłki plażowej czy namiotu plenerowego, w którym mogą odbywać się różne wydarzenia kulturalne. W ramach projektu przewidziano też stanowiska dla foodtrucków. Całość dopełni wypożyczalnia sprzętu wodnego w postaci łódek, kajaków i rowerów wodnych. Otwarcie terenu rekreacyjnego wokół zbiornika planowane jest na początek sezonu kąpielowego.

Nie tylko kąpielisko

W skład całego Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” wchodzą też inne atrakcje. Kolejnym punktem najbliższym realizacji jest Park Edukacyjny „Branice”, który zaplanowano w rejonie ulicy Tatarakowej, po północnej stronie kompleksu zbiorników. Będzie to m.in. skansen.

Pierwsze przyszłe eksponaty skansenu, w tym wiejski wóz, to czę­ść wy­po­sa­że­nia jed­nej z daw­nych za­gród w no­wo­huc­kich Ze­sła­wi­cach

Kraków. Pierwsze eksponaty dla skansenu w Branicach [ZDJĘCIA]

Drewniany wóz już jest

Drewniany wóz drabiniasty, wrota do stodoły, ule i beczki - to niektóre ze sprzętów, jakie mają w przyszłości trafić do skansenu w Branicach. Tworzony tam Park Edukacyjny, którego sercem będzie skansen, ma zostać otwarty w 2023 roku. Na obszarze 5,5 ha ma się znaleźć ponad 10 zabytkowych budynków z Krakowa i okolic, w tym karczma i kościół.

Natomiast stodoła i dom, z którego pochodzą te sprzęty, są brane pod uwagę jako obiekty, które mogą pojawić się w Parku Edukacyjnym „Branice”. Niestety - jak zaznacza Kraków Nowa Huta Przyszłości - opuszczone budynki szczególnie w ostatnich miesiącach wyraźnie mocno niszczały. Dom został uszkodzony przez złodziei oraz dostającą się do wnętrza przez dziurawy dach wodę. Obecnie konstrukcja obu budynków grozi zawaleniem.

Park Edukacyjny "Branice" ma zostać otwarty w 2023 roku. Według wstępnej koncepcji ma on być podzielony na kilka części. Sercem projektu jest właśnie skansen, składający się maksymalnie z 11 zagród, którym ma towarzyszyć karczma oraz drewniany kościół. Ponadto przewidziano sporo zieleni charakterystycznej dla terenów wiejskich, takich jak np. zioła czy pola zbóż. W projekcie znalazły się także: pasieka, plac galowy i budynek administracyjno-wystawowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

fajnie to zrobili.. jezdze tam 35 lat i nigdy nie było tam tak fajnie jak teraz

G
Gość
4 maja, 21:04, Witold Petriczek:

Próbowałem się tam na rowerze dostać, przeprawa przez Igołomską jest "łagodnie powiedziawszy" nieprzyjazna rowerzystom :(

No bo na Igołomskiej można stracić życie. Jedzie się koło spalarni i oczyszczalni hucianej, kanału portowego. Zgoda też niesympatycznie ale bezpiecznie. Dalej Dymarek Karową ... Inna sprawa, że brak ścieżki rowerowej do Niepołomic to żenada (obojętnie z której strony Wisły). Mogli również pomyśleć o zrobieniu przejazdu dla rowerów przy moście kolejowym. To solidna konstrukcja wytrzyma platformę dla rowerzystów i pieszych.

W
Witold Petriczek

Próbowałem się tam na rowerze dostać, przeprawa przez Igołomską jest "łagodnie powiedziawszy" nieprzyjazna rowerzystom :(

Z
Zbigniew Rusek

Chwalą się mocą paneli 22kW. W przeliczeniu na moc grzewczą jest to tyle, ile ma ... piecyk gazowy łazienkowy (Junkers). To nie żarty - Junkersy są od. ok. 19kW do ok. 23,5kW. Poza tym, te tereny powinny być POZA Krakowem.

w
wiejska pipi !

To oczywiście nie jest żadna część, żadnego Krakowa (bo nikt tam nigdy żadnego krakowianina nie widział, ani nie zobaczy), tylko wiejskie tereny nowohuckie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska