PŚ w łyżwiarstwie. Polki tuż za podium w biegu drużynowym

Zbigniew Czyż
Andrzej Banaś / Polska Press
Polskie panczenistki Olga Piotrowska, Natalia Jabrzyk i Magdalena Czyszczoń zajęły czwarte miejsce w biegu drużynowym w zawodach Pucharu Świata w Salt Lake City. Na dystansie 500 m Marek Kania był siódmy.

W swoim biegu Polki zdeklasowały Chinki i otarły się o rekord kraju, uzyskując czas 2.58,71. Wygrały Kanadyjki - 2.54,07 przed Japonkami - 2.55,51 i Amerykankami - 2.57,66.

Bohaterem dnia był Jordan Stolz. 19-letni Amerykanin, który w piątek pobił rekord świata na 1000 m, w sobotę odniósł dwa zwycięstwa - na 500 i 1500 m.

Na krótszym dystansie osiągnął czas 33,96, wyprzedzając Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila - 34,05 oraz Japończyka Yumę Murakamiego - 34,16. Kania, który bezpośrednio rywalizował ze Stolzem, pobił rekord życiowy - 34,29. Piotr Michalski i Damian Żurek zajęli ex aequo 14. miejsce z identycznym rezultatem 34,57.

Na 1500 m Stolz zwyciężył zdecydowanie w czasie 1.40,87. Drugie miejsce zajął Chińczyk Ning Zhongyan - 1.41,78, a trzecie Holender Wesly Dijs - 1.42,77. Marcin Bachanek był 23. w grupie B z wynikiem 1.47,44.

Na 500 m triumfowała Amerykanka Erin Jackson - 36,90, przed swoją rodaczką Kimi Goetz - 37,08 i Koreanką Kim Min-Sun - 37,22. Andżelika Wójcik była 12. - 37,83, 16. Karolina Bosiek - 38,09, a 20. Martyna Baran - 38,65.

W rywalizacji najlepszych panczenistek na 1500 m zwyciężyła Japonka Miho Takagi - 1.51,60, przed Holenderkami Antoinette Rijpma-de Jong - 1.52,04 i Joy Beune - 1.52,23. W nocy z soboty na niedzielę w grupie B wystartują trzy Polki: Jabrzyk, Czyszczoń i Karolina Bosiek.

Drużynowy bieg mężczyzn na dochodzenie wygrali Amerykanie - 3.33,66 przed Norwegami - 3.35,30 i Włochami - 3.36,69. Polacy wystartują w nocy w grupie B.

Polscy łyżwiarze szybcy startujący w nocy z soboty na niedzielę w grupach B zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City nie odnieśli sukcesów. Najwyżej, na 3. miejscu uplasowała się męska drużyna Szymon Pałka, Marcin Bachanek, Artur Janicki, uzyskując czas 3.43,36.

Najlepsi w grupie A Amerykanie pokonali ten dystans w czasie rekordu świata 3.33,66.

Na 1500 m Karolina Bosiek była siódma - 1.57,73, Natalia Jabrzyk 10. - 1.58,39 (rekord życiowy), a Magdalena Czyszczoń 14. - 1.59,19. Na 500 m Jakub Piotrowski zajął 18. miejsce - 35.22 (rekord życiowy).

W sobotnich finałach A najlepiej spisała się kobieca drużyna Olga Piotrowska, Natalia Jabrzyk i Magdalena Czyszczoń, która zajęła czwarte miejsce. Marek Kania był siódmy na 500 m.