Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczelarze dyskutują o zmianach klimatycznych i środowiskowych oraz znikających pożytkach. Owady nie mogą być głodne

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pszczoły z rozwojem musza nadążyć za zmianami klimatycznymi i wcześniejszym wiosennym ociepleniem
Pszczoły z rozwojem musza nadążyć za zmianami klimatycznymi i wcześniejszym wiosennym ociepleniem Tomasz Hołód / Polska Press
Zanikające tradycyjne formy gospodarowania na obszarach wiejskich, a tym samym zanikająca różnorodność krajobrazu rolniczego, zmiany klimatyczne i zmiany w rozwoju rodzin pszczelich, czyli problemy pszczelarzy były omawiane podczas Wojewódzką Konferencję Pszczelarską w Karniowicach. Zorganizowano ją już 28 raz. Odbyła się w sobotę, 24 lutego, a jej temat przewodnim to: Zmiany klimatyczne i środowiskowe a gospodarka pasieczna.

Konferencja organizowana jest przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (MODR) w Karniowicach i Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie. Spotkanie otworzył Karol Sepielak, zastępca dyrektora MODR oraz Wojciech Spisak, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Pszczelarze inaugurują sezon

Pszczelarze uczestniczący w konferencji wskazują, że obecnie robi się coraz cieplej i owady zaczynają wylatywać z uli i krążyć wokół nich. To jeszcze nie oblot wiosenny, ale symptomy rozpoczęcia sezonu. Jak co roku małopolscy pszczelarze o tej porze inaugurują sezon pasieczny na konferencji w Karniowicach.

Tym razem mówili o intensywnych przemianach w rolniczym krajobrazie, specjalizacji produkcji rolnej, a z nią zanikaniu różnorodności krajobrazu, agroekosystemów i gatunków w nich występujących. Wskazywali na coraz większe presje wywierane na przyrodę przez przemysł i aglomeracje miejskie, a z tym wiąże się wysoka emisja zanieczyszczeń powietrza i wody. Na to wszytko nakłada się zmiana klimatu w skali globalnej, polegająca na wzroście temperatury powietrza i gwałtowniejszym przebiegu zjawisk klimatycznych. Pszczelarzy uczulano, że na te zmiany powinny reagować, żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie pożytków - "pastwisk dla pszczół" i owady te będą głodowały.

Podczas konferencji pszczelarskiej prof. Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie miał wykład na temat: "Badania naukowe mające aplikacyjne przełożenie na praktykę pszczelarską", natomiast dr hab. Zbigniew Kołtowski, profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wystąpił w wykładami: "Znaczenie bioróżnorodności w pszczelarstwie" oraz "Pożytki pszczele w kontekście zmian klimatycznych".

Wpływ zmian klimatycznych na pasieki

- Zmiany klimatyczne, ocieplenie wpływa na fenologię roślin, czyli pory zakwitania. One przyspieszają. Chodzi przede wszystkim o rośliny wiosenne, do których rozwoju, kwitnienia trzeba dostosować tempo rozwoju rodzin pszczelich. Pszczoły powinny być rozwinięte, gotowe do pracy np. przy rzepaku, żeby nie ominął ich czas jego kwitnienia. Gdy ich siła wiosną nie będzie jeszcze wystarczająca, to nie wykorzystają tej rośliny - mówi dr hab. Zbigniew Kołtowski, profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Wskazywał, że niektórzy właściciele pasiek rozwój rodzin pszczelich zostawiają samym owadom, ale te ze swoim rozwojem mogą nie nadążyć za zmianami klimatycznymi nie skorzystać z kwitnienia wczesnych, wiosennych roślin.

- Są metody gospodarki pasiecznej na przyspieszenie tego rozwoju rodzin pszczelich. Jednak trzeba o to zadbać już jesienią i zazimować silne rodziny, żeby w późniejszej fazie radziły sobie skuteczniej - mówi dr Kołtowski.

Problemy pszczelarzy dopłaty i rozliczenia

Podczas konferencji pszczelarze mówili także o problemach z dopłatami, późnym podpisywaniem umów na dofinansowania i krótkim czasem na rozliczenia. Jak mówił Bogusław Latwiec, sekretarz Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie - wniosków o dopłaty jest dwa razy więcej nią w ubiegłym roku. Dlatego wskazywał, że poszczególne związki działające w całym kraju powinny mieć wcześniej informacje jakie kwoty przypadną na małopolski związek, który zrzesza 2,5 tysiąca pszczelarzy.

Podczas spotkania w Karniowicach mówiono także o szansach, potrzebach i możliwościach tworzenia ogólnopolskiej mapy pożytków.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach zapowiedziano tworzenie Branżowego Centrum Umiejętności

Będą szkolić specjalistów od energetyki odnawialnej. Branżow...

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska