https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkowiejski Targ w galerii Factory Kraków. Kawy, miody, przetwory, rękodzieło oraz dyskusje o nauce i rozwoju społeczności

Barbara Ciryt
Kawy, herbaty, czekolady, miody, przetwory, zapachy i biżuteria oraz wszelkie rękodzieło - to wszystko można kupić na straganach, które na dwa dni w Galerii Factory Kraków w Modlniczce rozłożyli wystawcy Wielkowiejskiego Targu. Właśnie do centrum handlowego Futura Park na dwa dni - piątek i sobotę, 8 i 9 listopada 2024 r. - przeniósł się targ, który cały sezon od wiosny do jesieni jest organizowany w Szycach w gminie Wielka Wieś.

Jeden dzień targu już minął, ale wciąż przez całą sobotę można robić zakupy na targowych stoiskach. Są tu lokalne pyszności: przetwory z warzyw i owoców, kawa, herbata, niezwyczajne czekolady oraz miody i produkty pszczele, a do tego pokazowy ul. Są także ręcznie robione mydła i perfumy. Wśród kilku straganów z rękodziełem można podziwiać i zakupić unikatową ceramikę, upominki, modną biżuterię z ceramiki. ręcznie szydełkowane i haftowane wyroby oraz origami.

Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu zaprasza także na warsztaty, inspirujące spotkania dla dzieci.

- Nasz Wielkowiejski Targ to nie tylko miejsce, w którym oferujemy lokalne specjały, ale także twórcze warsztaty, przestrzeń do nauki, ciekawe rozmowy, dyskusje - mówi Janusz Bończak.

Klimat, środowisko i rozwój społeczeństw

Dyskusje w pierwszy dzień targu nawiązywały do Światowego Tygodnia Nauki i Pokoju, którego częścią jest Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju obchodzony 10 listopada (został ustanowiony przez UNESCO w 2001 roku). Tematy były dobrane do tego co jest celem obchodów tego dnia, czyli podkreślenie roli nauki w rozwoju społeczności, ochronie pokoju i budowaniu zrównoważonej przyszłości. Zwracano także uwagę, że nauka może przyczyniać się do rozwiązywana globalnych problemów jak: zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, głód oraz nierówności społeczne i ekonomiczne.

  • W pierwszym panelu dyskusyjnym było spotkanie z Aleksandrą Żabowską, inspektorką Ochrony Środowiska, która opowiadała o programie "Złap deszcz" i prezentowała beczkę na deszczówkę.
  • Drugi panel w ramach Światowego Tygodnia Nauki to rozmowa z dr hab. Joanną Hańderek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tematem była "Nauka-etyka”.
  • Trzecia część piątkowego panelu dyskusyjnego została poświęcona wodzie. Rozmowy z dr inż. Piotrem Dmytrowskim z Zespołu Parków Krajobrazowych Małopolski zatytułowano „Zasoby wodne, czy podmiotowość?”.

W czasie warsztatów można było nauczyć się tworzyć ekologiczne świece sojowe i świece z wosku pszczelego oraz tworzyć "Ocean w słoiku".

Wielkowiejski Targ w Galerii Faktory Kraków będzie trwał przez całą sobotę

Sobota, 9 listopada - program:

10:00 – Otwarcie drugiego dnia targu.
11:00 – Panel o edukacji i zmianach klimatycznych z przedstawicielem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie.
11:00 - 15:00 – Warsztaty kosmetyczne. Uczestnicy przygotują naturalne kosmetyki na bazie wosków, maseł i olejów, takie jak balsamy do ust i peelingi cukrowe.
[b]16:00 – Wykład dr hab. Joanny Hańderek pt. „Filozoficzne emanacje nauki”.
17:00 - 18:00[/b] – Warsztaty origami. Nauka składania papierowych rybek i zabawek przypominających fale morskie.
21:00 – Zakończenie targu i zamknięcie kiermaszu.

Jubileuszowy koncert na 30-lecie Orkiestry Dętej „Wola” z Woli Zachariaszowskiej

Zagrała "Wola" z Mateuszem Ziółko. To był jubileuszowy konce...

Wysokie notowania polskiej miss

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska