W SP w Rącznej został zorganizowany koncert w wykonaniu szkolnego chóru, poświęcony bohaterom, którzy mieli być wymazani z kart historii. Uczniowie mieli okazję posłuchać m.in. pieśni partyzanckich i ballad piosenki polskich bardów.
Z kolei w Woli Radziszowskiej (gm. Skawina) uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych pochodem z portretami Żołnierzy Niezłomnych i flag państwowych przeszli pod, znajdujący się na parafialnym cmentarzu, pomnik Żołnierzy Wyklętych. Za ich dusze modlili się uczestnicy ceremonii na cmentarza pod przewodnictwem ks. Antoniego Spórny, proboszcza wolańskiej parafii.
- Nie wolno nam zapomnieć o żołnierzach torturowanych i pomordowanych, ludziach skazywanych na wieloletnie więzienie, którzy pomimo straszliwych represji do końca pozostali nieugięci. Jesteśmy im to winni, bo możemy teraz żyć w wolnej i demokratycznej Polsce – powiedziała Halina Twardosz, dyrektorka ZPO.
Wicestarosta krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk mówił o bohaterskiej postawie młodej dziewczyny „Inki”. Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko dziękował uczniom, nauczycielom i mieszkańcom Woli Radziszowskiej za pamięć o żołnierzach walczących o wolną Polskę.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tej miejscowości kilka lat temu zainicjowała ówczesna dyrektorka ZPO Zuzanna Błaszczak z obecnym wiceburmistrzem Skawiny Witoldem Grabcem.
Przypomnijmy, gospodarzem tegorocznych wojewódzkich obchodów była gmina Skawina. Główne obchody z odznaczeniami dla trzech skawinian, zorganizowano w Zespole Katolickich Szkół. A na cmentarzu parafialnym poświęcono grób skawinianina niezłomnego Józefa Górki.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13” dla emerytów