Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Akty powołania dla członków Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Pierwsze posiedzenie w nowej 4-letniej kadencji Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau rozpoczęło się od wręczenia aktów powołania członkom przez wiceministra Jarosława Sellina.
– Chciałem podziękować za przyjęcie zaproszenia wicepremiera prof. Piotra Glińskiego do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednego z naszych najważniejszych muzeów, które cieszy się największą frekwencją – przed pandemią to ponad 2,3 miliona osób rocznie
– powiedział wiceminister Jarosław Sellin.
Podkreślił jednocześnie, że jest to muzeum wyjątkowe w skali świata, które odgrywa istotną rolę w prowadzeniu polityki historycznej i polityki pamięci, opowiadając o najbardziej dramatycznej historii w dziejach naszego kraju i dziejach świata.
W składzie rady na nową kadencję 2021 - 2025 znaleźli się: Monika Krawczyk, Beata Szydło, Bogdan Bartnikowski, Roman Kwiatkowski, dr Grzegorz Berendt, prof. Tomasz Gąsowski, ks. dr Jan Nowak, Albert Stankowski i Michał Zajda. Podczas inauguracyjnego posiedzenia członkowie rady wybrali spośród siebie na przewodniczącą rady Monikę Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz jako zastępcę Romana Kwiatkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce. Rada powoływana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest ciałem opiniodawczym.
Mniej odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz
Jednym z głównych tematów pierwszego spotkania nowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau była sytuacja związana z negatywnym wpływem pandemii i związanych z nią czasowych zamknięć Miejsca Pamięci.
Dyrektor placówki dr Piotr M.A. Cywiński mówił o ogromnym spadku frekwencji. W wyniku pandemii liczba odwiedzających spadła z ponad 2,3 mln osób w 2019 r. do nieco ponad 500 tysięcy w 2020 r. Przełożyło się to na załamanie budżetu muzeum.
– Nasz wybór polegał albo zamrożeniu niemal całej działalności, albo zwolnieniu dużej części pracowników. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu niemal wszystkich projektów, a także zakupów czy inwestycji. Na szczęście powrót odwiedzających w miesiącach letnich i zwiększenie dotacji podmiotowej ze strony ministerstwa, pozwoliło na zachowanie zespołu muzealnego
– powiedział dyrektor Cywiński.
Uruchomiono także system dobrowolnych opłat za karty wstępu. W ramach „pay what you want” każdy może sam zadecydować o przekazaniu dobrowolnego wsparcia. Wsparcie finansowe dla Miejsca Pamięci w okresie pandemii nadeszło od wielu osób prywatnych z całego świata.
Frekwencja po ponownym otwarciu Muzeum w czerwcu 2021 r. wynosi około 30-35 procent stanu sprzed pandemii. – Pozwala to patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem, choć trudno w tej chwili przewidywać, kiedy liczba odwiedzających zacznie wracać do sytuacji przed pandemią – dodał dyrektor.
Pandemia była też wielkim wyzwaniem dla Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Część seminariów, programów studyjnych oraz konferencji została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej.
Muzeum cały czas realizuje duże projekty wystawiennicze wspierane finansowo przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – to m.in. Nowa Wystawa Polska oraz Nowa Wystawa Główna.
Nowe projekty edukacyjne, które będą realizowane w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem nowych technologii, powstają we współpracy z Fundacją Auschwitz-Birkenau. W sprawie stworzenia nowoczesnej infrastruktury zapewniającej szybki i wydajny dostęp do Internetu w ostatnim czasie został podpisany list intencyjny pomiędzy Orange, Muzeum oraz Fundacją Auschwitz-Birkenau.
Fundacja Auschwitz-Birkenau zapewnia także bezpieczeństwo konserwatorskie Miejsca Pamięci. Kapitał Wieczysty tworzony i zarządzany przez to już prawie 176 milionów euro. Planowane wydatki ze środków Fundacji na prace konserwatorskie w 2021 r. to ponad 21 mln zł.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 31 strzelców V ligi piłkarskiej Wadowice
- Kierowca - kobieta wjechała land roverem w podziemne przejście dla pieszych!
- Pijany kierowca przewoził 30 dzieci do szkoły. Jak zapobiegać takim zdarzeniom?
- Energylandia w TOP 10 najpopularniejszych wg Google miejsc turystycznych
- Akt wandalizmu w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Antysemickie napisy na barakach
- Kontrowersyjny były ksiądz Piotr Natanek chce budować "dom pielgrzyma" w Zawoi
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
