To bardzo ważny dzień dla nas wszystkich. Dzięki wdrożeniu najnowszych rozwiązań technologicznych będziemy w stanie skutecznie walczyć z cyfrowym wykluczeniem i usprawnić sieć telekomunikacyjną w całym mieście. W dobie powszechnej informatyzacji dostęp do szerokopasmowego Internetu jest niezbędnym czynnikiem warunkującym szybki rozwój i sprawne zarządzanie. Wierzymy, że projekt przyniesie wymierne korzyści wszystkim mieszkańcom naszego miasta - powiedział Andrzej Kosztowniak, Prezydent Miasta Radomia.
Stworzona sieć eLTE obejmuje Centralny Punkt Dostępowy (CPD) składający się z serwerowni, rdzenia sieci (Core) LTE i dziesięciu stacji eNodeB. Położony został także 2-kilometrowy odcinek światłowodu pomiędzy CPD a Uniwersytetem Techniczno-Humanistycznym, w którym znajduje się główny węzeł sieci szkieletowej. Integralną częścią projektu w gminie Radom jest również system zabezpieczenia sieci, który obejmuje systemy alarmowy, kontroli dostępu oraz sygnalizacji i gaszenia pożarów. Wartość całego projektu to prawie 10,1 mln PLN. Został on w większości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
- Jesteśmy dumni, że technologie Huawei w widoczny sposób przyczyniają się do walki z cyfrowym wykluczeniem. Jest to również zgodne z naszą strategią „Building a better connected world”. Dzięki temu wdrożeniu mieszkańcy Radomia otrzymali usługę dostępu do Internetu o przepustowości przy pobieraniu i wysyłaniu odpowiednio: 2 Mb/s i 512 Kb/s, pracującą w zakresie częstotliwości 3,6–3,8 GHz. Jest to największy tego typu projekt, jaki został zrealizowany w całości dla sektora publicznego w Polsce - powiedział Sylwester Chojnacki, Product & Solutions Director, Huawei Polska.
