Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ręka na pulsie" czyli niezbędna wiedza o pierwszej pomocy w pigułce. Popularyzatorami projektu są licealiści z Krakowa

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
ręka na pulsie/Facebook
Co zrobić gdy dostaniemy krwotoku z nosa? Jak zachować się gdy ktoś obok nas się zakrztusi? - na te i wiele innych pytań wielu z nas wciąż nie zna odpowiedzi. Dlatego też powstał projekt "Ręka na pulsie", którego inicjatorami jest grupa licealistów z krakowskich szkół. Ma on za zadanie właśnie popularyzację wiedzy nt. pierwszej pomocy we wszystkich jej aspektach.

Pierwsza pomoc jest to zespół natychmiastowych działań, które podejmuje się, aby pomóc osobie poszkodowanej w razie wypadku, urazu lub ataku choroby. Jest ona niezwykle ważna, gdyż może uratować życie lub przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia pacjenta. Niestety bardzo dużo osób nie wie jak postępować lub boi się podjąć działanie w sytuacji nagłej potrzeby, co znacznie zmniejsza szanse na przeżycie lub pełną rekonwalescencje poszkodowanego. Należy zatem nauczyć ludzi jak szybko zareagować i wykonać właściwe czynności, które pomogą drugiej osobie nie narażając przy tym własnego zdrowia i nie pogarszając stanu tej osoby.

Wychodząc naprzeciw społecznym potrzebom, grupka krakowskich licealistów, wśród których są: Bartosz, Marcel, Julia, Olga i Laura postanowili stworzyć projekt o nazwie "Ręka na pulsie", w którym w przystępny sposób dzielą się wiedzą nt. pierwszej pomocy. Nazwa projektu nawiązuje do bycia czujnym i gotowym, aby w razie nagłego wypadku podejmować szybkie i odpowiednie działanie.

Licealiści przygotowują posty zawierające fakty, ciekawostki, quizy i ankiety na temat pierwszej pomocy, które pozwalają odbiorcom w przystępny zapoznać się z tym tematem. Dowiemy się z nich m.in. jak tamować krwotok z nosa, jak zabezpieczyć złamanie otwarte, co zrobić kiedy w ranie mamy ciało obce czy jak zabezpieczyć osobę, która dostała ataku epilepsji. Wpisy na platformach internetowych są sprawdzane pod względem merytorycznym przez stowarzyszenie służby medycznej „Malta”, co zapewnia rzetelność przekazywanych informacji.

Uczniowie mają za sobą również liczne sondy uliczne i ankiety w szkołach o znajomości zagadnień związanych z tym tematem. Przeprowadzają też wywiady z profesjonalnymi ratownikami medycznymi i nauczycielami prowadzącymi lekcje edukacji dla bezpieczeństwa celem pokazania pierwszej pomocy z perspektywy osoby jej udzielającej.

Informacje zebrane przez młodych ludzi znajdziecie w social mediach w tym m.in. na Instagramie, Facebooku, Youtubie i popularnym wśród dzieci i młodzieży Tik Toku.

Czy erytrol jest szkodliwy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska