Rękawice furmańskie, które tkane są przez mieszkańców Piwnicznej-Zdroju, Łomnicy-Zdroju, Wierchomli Wielkiej i Głębokiego to unikat na skalę ogólnopolską. Ich walory, zarówno praktyczne, jak i modowe, a przede wszystkim kunszt wykonania dostrzegły znane w całym kroju osoby. W ich promocję włączyła się jako jedna z pierwszych Majka Jeżowska, pochodząca z Nowego Sącza piosenkarka. Potem zaczęły do niej dołączać kolejne osoby. Wśród miłośników rękawic furmańskich są m.in.: trener piłkarski Jerzy Engel, aktorzy Marian Dziędziel i Michał Żurawski, czy prezenterka telewizyjna Ewa Drzyzga.
Oni promują rękawice furmańskie:
Zachwyt wokół tkanych na „desce”, wełnianych i przez to cieplejszych rękawic furmańskich udzielił się wszystkim: osobom znanym z ekranu ale także mieszkańcom regionu i turystom odwiedzający Piwniczna-Zdrój i okolice. Stąd też pomysł, by to unikatowe rękodzieło trafiło na krajową listę UNESCO. Starania trwały rok. Powstał Szlak tkacki rękawic furmańskich, odbywały się warsztaty tkania dla dorosłych, młodzieży i dzieci, szereg pokazów, a także wystawa rekonstrukcji starych rękawic furmańskich.
Wysiłek, w który zaangażowane były osoby skupione w Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Piwnicznej został dostrzeżony przez Piotra Glińskiego. To właśnie decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali” zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
- To szczególny moment dla ponad dwudziestu tkaczy z Beskidu Sądeckiego, którzy od wielu lat starali się zachować tę tradycję - zaznacza Barbara Talar, prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.
Swej radości nie kryje także Urszula Lis z Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali.
- Plan, aby rękawice furmańskie stały się wizytówką naszego regionu został zrealizowany! - podkreśla Lis. - Wszystkim, którzy kibicowali nam w drodze po UNESCO: aktorom, dziennikarzom, osobowościom świata kultury, ale także mieszkańcom Beskidu Sądeckiego, serdecznie dziękujemy.
To jednak nie koniec planów, jakie mają Przestrzenni tkacze z Piwnicznej i okolic. Pomysłów na promocję i rozwój tradycji w regionie jest wiele.
- Chcemy, aby jak najwięcej nowych osób, a szczególnie dzieci, nauczyło się tkać. To pozwoli nam zachować i rozwijać tę tradycję - zaznacza Małgorzata Polańska-Kubiak, tkaczka z Łomnicy-Zdroju.
Jak zapewniają tkacze, wpis umiejętności tkania rękawic furmańskich przez Czarnych Górali na Krajowa Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to pierwszy etap w drodze po światowe UNESCO.
Majka Jeżowska rozsławia słynne rękawice furmańskie z Piwnic...
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Przyłapani w czasie przerwy. Nie wiedzieli, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Z Krakowa do Nowego Sącza w godzinę już za pięć lat?
- Żegiestów jak malowany. Wymarła miejscowość na zdjęciach z drona
- Niewiarygodne! Część nowego stadionu Sandecji jest wyburzana
Czy opłaca się jeździć elektrykiem?
