Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny wynika, że od początku września do lekarzy w całym kraju z objawami grypy zgłosiło się ponad 3,6 mln Polaków. To blisko 20 proc. mniej niż w poprzednim sezonie infekcyjnym. Mimo spadku liczby zachorowań, tegoroczny sezon okazał się jednak rekordowy pod względem groźnych powikłań wywołanych przez grypę. Z ich powodu do szpitali trafiło blisko 15 tys. osób. 143. z nich nie udało się pomóc.
Najtragiczniejszy od lat bilans ofiar grypy to zdaniem ekspertów efekt aktywności wirusa AH1N1, wywołującego tzw. świńską grypę. Z szacunków wynika, że odpowiada on za 77,8 proc. wszystkich zachorowań. Objawy tzw. świńskiej grypy są zbliżone do symptomów tej klasycznej, w przypadku osób wyjątkowo wrażliwych na ten szczyp wirusa choroba może mieć jednak bardzo gwałtowny przebieg i szybko prowadzić do niewydolności oddechowej czy niewydolności nerek.
Jak podkreślają specjaliści, najlepszy sposób profilaktyki przed grypą – także tą świńską – to szczepienia ochronne. Powinny z nich skorzystać przede wszystkim osoby z grup ryzyka tzn. kobiety w ciąży, osoby borykające się z chorobami przewlekłymi i seniorzy. Prawdopodobieństwo ciężkich powikłań po grypie wzrasta nawet trzykrotnie u osób po 65. roku życia. Dlatego w ub. roku szczepionki chroniące przed wirusem trafiły na listę refundacyjną i seniorzy z tej grupy wiekowej płacą za nie 50 proc. ceny. Podczas tegorocznej debaty Flu Meeting eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wspólnie z organizacjami pacjentów zaapelowali o zwiększenie zakresu refundacji tego rodzaju preparatów i dopisanie ich do listy leków bezpłatnych dla seniorów po 75. roku życia.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Elektryczne mikrosamochody prosto z Chin do wypożyczenia w Krakowie
Źródło: TVN Turbo/x-news
