https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2024: Oto najpopularniejsze kierunki na małopolskich uczelniach

Paulina Szymczewska
123RF
Jakie kierunki w tym roku najchętniej wybierają kandydaci na studia? W Małopolsce – podobnie jak w latach ubiegłych – poza kierunkami z branży IT mocno oblegane są m.in. psychologia, kierunki medyczne (kierunek lekarski, fizjoterapia, pielęgniarstwo), prawo, marketing i zarządzanie, grafika oraz filologie obce (głównie angielska).

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

Najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński w tym roku przygotował dla kandydatów na stacjonarne studia I stopnia oraz jednolite magisterskie nieco ponad 8,5 tys. miejsc na ponad 120 kierunkach. Ostateczna łączna liczba zgłoszeń w tegorocznym naborze to 29 249.

Lista studiów, które cieszą się na UJ największą popularnością wśród kandydatów, pozostaje niemal niezmienna od lat. W tegorocznym naborze jedyną zmianą jest zajęcie 5. miejsca na liście przez fizjoterapię (w ubiegłym roku na tym miejscu plasowała się filologia angielska). Lista najbardziej obleganych kierunków na UJ prezentuje się następująco:

  • studia z największą liczbą zgłoszeń: psychologia (Wydział Filozoficzny) – liczba zgłoszeń 1598 (limit 140); prawo – 1587 zgłoszeń (limit 350); psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) – 1335 zgłoszeń (limit 220); kierunek lekarski – 1085 zgłoszeń (limit 240); fizjoterapia – 995 zgłoszeń (limit 100)
  • studia z największą liczbą osób na jedno miejsce: filologia orientalna – japonistyka – 12,61 os./miejsce (353 zgłoszenia, limit 28); kierunek lekarsko-dentystyczny – 11, 87 os./miejsce (712 zgłoszeń, limit 60); psychologia (Wydział Filozoficzny) – 11,41 os./miejsce (1598 zgłoszeń, limit 140); ekonomia – 10,55 os./miejsce (422 zgłoszenia, limit 40); fizjoterapia – 9,95 os./miejsce (995 zgłoszeń, limit 100).

Kryminalistyka hitem

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w tegorocznej rekrutacji oferował miejsca na 80 kierunkach. W pierwszej turze największym zainteresowaniem wśród wszystkich kierunków i rodzajów studiów cieszyła się psychologia (studia jednolite magisterskie) – było tu aż 17,78 osób na jedno miejsce. Kolejnymi najbardziej obleganymi kierunkami były filologia angielska (9,61) oraz kryminalistyka (9,57).

W grupie studiów stacjonarnych I stopnia największą liczbą kandydatów na jedno miejsce mogły poszczycić się kierunki: filologia angielska (9,61), kryminalistyka (9,57), grafika (8,66), kulturoznawstwo i wiedza o mediach (6,93) oraz sztuka i media (6,83). W przypadku studiów I stopnia niestacjonarnych dominowały: filologia angielska (2,55), cyberbezpieczeństwo (2,45) i filologia polska (2).

Jeśli zaś chodzi o studia pięcioletnie stacjonarne, po wiodącej psychologii na kolejnych miejscach znalazły się logopedia (5,01 os. na jedno miejsce) oraz prawo (4,13). Wśród studiów jednolitych magisterskich niestacjonarnych pod względem popularności również dominowała psychologia (6,79).

– Z roku na rok studia na UKEN cieszą się coraz większą popularnością. Porównując dane z rekordowego roku poprzedniego notujemy wzrost liczby kandydatów o 500 osób oraz o 1100 zgłoszeń rekrutacyjnych – wylicza Rafał Birgiel, kierownik Biura Rekrutacji UKEN.

Kolejny rekord na UEK

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie kolejny rok z rzędu może pochwalić się sukcesem procesu rekrutacyjnego na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Na tę uczelnię wpłynęła rekordowa liczba 15 492 zgłoszeń (o 76 więcej niż w roku ubiegłym). Zakwalifikowanych do podjęcia studiów zostało 3285 kandydatów.

Jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń, to najpopularniejsze okazały się kierunki: finanse i rachunkowość – 1466, ekonomia – 1203, prawo – 1093, marketing i komunikacja rynkowa – 1038 oraz rachunkowość i controlling – 744.

Biorąc natomiast pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, do najbardziej obleganych kierunków na UEK należały w tym roku: marketing i komunikacja rynkowa – 8,8 os. na miejsce; informatyka stosowana – 5,5; logistyka międzynarodowa – 4,9; prawo – 3,9 oraz turystyka i rekreacja – 3,2.

Od weterynarii po dietetykę

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie limit przyjęć w roku akademickim 2024/2025 wynosi: na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie: 2530 miejsc, a na studia niestacjonarne I stopnia: 795. Limit przyjęć na studia stacjonarne II stopnia wynosi 1185 miejsc, a na studia niestacjonarne II stopnia 690.

W tym roku największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszyły się: weterynaria, etologia i psychologia zwierząt, finanse i rachunkowość oraz dietetyka. Po pierwszym etapie rekrutacji liczba rejestracji na studia stacjonarne I stopnia na jedno miejsce wynosiła odpowiednio: weterynaria – 8,49, etologia i psychologia zwierząt – 7,31, finanse i rachunkowość – 5,50 oraz dietetyka – 4,13.

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę zgłoszeń, najwięcej osób – 679 było na weterynarię, 557 na dietetykę, 347 na ekonomię, 330 na finanse i rachunkowość oraz 329 na etologię i psychologię zwierząt.

Fizjoterapia na podium

W lipcowej rekrutacji krakowska Akademia Wychowania Fizycznego przygotowała 1795 miejsc, natomiast chętnych do studiowania na tej uczelni zgłosiło się 4070. Średnio więc na jedno miejsce przypadało 2,27 kandydata.

Największym powodzeniem cieszyły się kierunki: fizjoterapia (studia jednolite magisterskie – aż 7,73 os. na jedno miejsce), trener zdrowia i sprawności fizycznej (studia I stopnia – 5,10 os. na miejsce) oraz kosmetologia (studia I stopnia – 4,09 os. na miejsce).
Nie brakowało również chętnych do studiowania np. na kierunkach: zarządzanie rekreacją i rozrywką (studia I stopnia – 2,53 os. na miejsce), turystyka przygodowa (I st. – 1,84 os. na miejsce), terapia zajęciowa (I st. – 1,82 os. na miejsce) czy turystyka i rekreacja (I st. – 1,59 os. na miejsce).

Oblegana grafika

W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w pierwszej turze rekrutacji na rok akademicki 2024/25 wzięło udział ponad 800 osób, w tym o przyjęcie na jednolite studia magisterskie ubiegało się 647 osób, a na studia I stopnia – 166 osób.

Najwięcej kandydatów ubiegało się o przyjęcie na grafikę – 341. Drugim najpopularniejszym kierunkiem na ASP było malarstwo – o miejsce na nim starało się 107 chętnych. Oto najchętniej wybierane w tegorocznej rekrutacji kierunki na ASP: grafika (stacjonarne jednolite studia magisterskie) – 11,4 os. na jedno miejsce; malarstwo (stacjonarne jednolite studia magisterskie) – 5,1 os. na jedno miejsce; intermedia (stacjonarne studia I stopnia) – 3,7 os. na jedno miejsce; architektura wnętrz (stacjonarne studia I stopnia) – 3,3 os. na jedno miejsce; wzornictwo (stacjonarne jednolite magisterskie) – 3,1 os. na jedno miejsce.

Psychologia znów numerem jeden

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podczas tegorocznej rekrutacji przygotował bez mała 1000 miejsc na studiach polskojęzycznych (ponad 900) i na anglojęzycznych. Można było aplikować na 18 kierunków.

Największym zainteresowaniem cieszyły się, podobnie jak w poprzednim roku: psychologia, pedagogika, Digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations.

Wielu chętnych aplikowało również na kierunki: historia, historia sztuki, archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo oraz turystyka i zarządzanie dziedzictwem.

Prawo też w czołówce

Na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie w I turze rekrutacji największym zainteresowaniem (na studiach I stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich) cieszyły się takie kierunki jak: psychologia (studia stacjonarne i niestacjonarne), filologia angielska, logopedia oraz prawo i doradztwo w biznesie – to nowość w ofercie edukacyjnej UIK.

Natomiast na studiach II stopnia kandydaci najchętniej wybierali: zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych, filologię angielską oraz pedagogikę.

Informatyka z logistyką

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w pierwszej turze rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów wśród studiów polskojęzycznych I stopnia cieszyły się kierunki: informatyka, logistyka, zarządzanie, grafika komputerowa i produkcja multimedialna, filologia angielska, marketing i nowe media (tegoroczna nowość na tej uczelni) oraz kosmetologia.

Natomiast na studiach II stopnia najchętniej wybierane były analityka biznesowa i Big Data (kolejna tegoroczna nowość), Digital marketing oraz kosmetologia. Jeśli zaś chodzi o studia prowadzone w języku angielskim, to najwięcej osób chce kształcić się na informatyce, zarządzaniu oraz pielęgniarstwie.

– Wyniki pierwszej tury rekrutacji potwierdzają, że kandydaci na studia doceniają praktyczny charakter naszej oferty i wysoką jakość kształcenia. Liczba zgłoszonych aplikacji jest zdecydowanie wyższa niż w latach poprzednich, co bardzo nas cieszy: wiemy, że jesteśmy traktowani przez młodych ludzi jako uczelnia wiarygodna i oferująca takie wykształcenie, które daje przewagę na rynku pracy – podkreśla dr Barbara Przywara, prorektorka WSIiZ ds. Nauczania.

Magda Louis, dyrektorka ds. Współpracy i Rekrutacji Międzynarodowej, dodaje natomiast, iż rzeszowska WSIiZ zanotowała wzrost zainteresowania studiami w języku angielskim i jest na najlepszej drodze do wejścia do pierwszej dziesiątki polskich uczelni z największą liczbą studentów międzynarodowych (obecnie plasuje się na 12. miejscu w Polsce).

Popularne kierunki medyczne

W Akademii Tarnowskiej rekrutacja podstawowa okazała się najlepszą pod względem liczby kandydatów od ponad dziesięciu lat. Ciągłe udoskonalanie oferty studiów zaowocowało tym, że na studia zapisało się ponad sto osób więcej niż rok temu.

Wśród tegorocznych nowości znalazły się m.in. finanse i rachunkowość na studiach licencjackich oraz grafika projektowa – studia magisterskie. Największą popularnością cieszyły się kierunki medyczne: kierunek lekarski, fizjoterapia oraz pielęgniarstwo. Niezmiennie duża liczba kandydatów aplikowała także na psychologię, filologię angielską, informatykę czy kosmetologię.

Od finansów po filologię

W Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu liczba kandydatów, którzy po pierwszej turze rekrutacji złożyli dokumenty, jest nieznacznie większa niż w pierwszej turze w roku ubiegłym.

Podobnie jak w Akademii Tarnowskiej, również na oświęcimskiej uczelni największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki medyczne: pielęgniarstwo (I i II stopnia) oraz ratownictwo medyczne, a ponadto także bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość oraz filologia angielska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska