https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na małopolskich uczelniach. Jest w czym wybierać

Paulina Szymczewska
Wiele uczelni, np. UJ, wprowadza do swej oferty kierunki związane ze sztuczną inteligencją.
Wiele uczelni, np. UJ, wprowadza do swej oferty kierunki związane ze sztuczną inteligencją. Pixabay
Informatyka, psychologia, prawo, architektura, budownictwo – to kierunki, które od lat cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów na studia i są najbardziej oblegane. Wyższe uczelnie z naszego regionu nie spoczywają jednak na laurach i na bieżąco dostosowują swą ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy. Ciągle tworzone są nowe, atrakcyjne kierunki. I w tym roku ich nie zabrakło.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

Na osoby chcące studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim czeka w tym roku blisko 16,5 tys. miejsc na 264 kierunkach, z czego pięć to nowości. W ofercie najstarszej polskiej uczelni pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki (już widać, że cieszy się ogromnym powodzeniem) oraz East European Studies: Languages and Discourses na Wydziale Filologicznym.

Pozostałe nowości w ofercie UJ są skierowane do absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o dwa kierunki: analiza danych społecznych (integruje on treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy kierunków ścisłych –matematycznych i informatycznych) oraz pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną. Z kolei Wydział Lekarski UJ proponuje unikalny w skali kraju kierunek dietetyka kliniczna.

Od ekotechnologii po agrobiologię

Sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy stara się również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W roku akademickim 2024/2025 uruchomi kolejne nowe kierunki studiów. Wśród nich są: zamówienia publiczne (studia II stopnia), Data science w naukach społecznych (I st.) oraz Computer science (I st.).

Politechnika Krakowska zaoferuje w roku akademickim 2024/2025 kilka nowości. W ofercie dydaktycznej I stopnia są to m.in. biotechnologia przemysłowa na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz informatyka materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki.

Na studiach magisterskich na PK nowością będzie natomiast kierunek energetyka jądrowa, który został powołany na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (rejestracja zimą). – Nowe propozycje Politechniki stanowią odpowiedź na potrzeby gospodarki i społeczeństwa oraz dynamiczny rozwój sektorów rynku, z którymi są powiązane – podkreśla rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie także zaoferuje od października ciekawe nowości. Są wśród nich następujące kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia: agrobiologia (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), doradztwo i administracja rolnicza (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), geoinformatyka (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji), finanse i rachunkowość (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), ochrona bioróżnorodności (Wydział Leśny) oraz budownictwo (Wydział Inżynierii Środowiska).

A może kognitywistyka informatyczna?

Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ma natomiast swojej ofercie dydaktycznej takie nowości jak: przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie na studiach I stopnia, informatyka stosowana na studiach II stopnia, a także cyberbezpieczeństwo jako nowy zakres kształcenia na kierunku informatyka.

Z kolei Uniwersytet Ignatianum w Krakowie oferuje dwa nowe kierunki. Pierwszym z nich jest kognitywistyka informatyczna (studia stacjonarne I stopnia), który kształci fachowców posiadających wiedzę z zakresu psychologii, informatyki, filozofii i językoznawstwa w celu zrozumienia zasad funkcjonowania oraz posługiwania się systemami sztucznej inteligencji. Będą oni mogli pracować wszędzie tam, gdzie tworzy się i wykorzystuje systemy AI.

Drugi nowy kierunek na UIK to prawo i doradztwo w biznesie (studia stacjonarne I stopnia), który łączy wiedzę prawniczą z umiejętnościami menedżerskimi. Ta innowacyjna propozycja jest odpowiedzią na wyzwania nowoczesnego biznesu, integrującą kluczowe aspekty prawa cywilnego, finansowego i nowoczesnych technologii z zarządzaniem strategicznym, ludźmi i projektami.

Jedyny taki kierunek w Polsce

Atrakcyjne nowości ma do zaoferowania kandydatom na studia także Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W tym roku wprowadziła do swojej oferty edukacyjnej kierunek energetyka odnawialna i zarządzanie energią. Jest on odpowiedzią na oczekiwania lokalnego rynku pracy, jak i samych młodych ludzi pragnących swoją przyszłość związać z wyuczonym zawodem.

Ponadto oferta MUP w Oświęcimiu wzbogaciła się w tym roku o studia podyplomowe. Oferowane kierunki kształcenia to: przygotowanie pedagogiczne – prowadzone w Instytucie Nauk Humanistycznych i Społecznych; pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa – prowadzony w Instytucie Nauk o Ekonomii i Bezpieczeństwie oraz dietetyka onkologiczna i podstawy prehabilitacji – prowadzona w Instytucie Nauk o Zdrowiu (to jedyny taki kierunek w Polsce).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska