ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!
Na osoby chcące studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim czeka w tym roku blisko 16,5 tys. miejsc na 264 kierunkach, z czego pięć to nowości. W ofercie najstarszej polskiej uczelni pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki (już widać, że cieszy się ogromnym powodzeniem) oraz East European Studies: Languages and Discourses na Wydziale Filologicznym.
Pozostałe nowości w ofercie UJ są skierowane do absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o dwa kierunki: analiza danych społecznych (integruje on treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy kierunków ścisłych –matematycznych i informatycznych) oraz pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną. Z kolei Wydział Lekarski UJ proponuje unikalny w skali kraju kierunek dietetyka kliniczna.
Od ekotechnologii po agrobiologię
Sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy stara się również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W roku akademickim 2024/2025 uruchomi kolejne nowe kierunki studiów. Wśród nich są: zamówienia publiczne (studia II stopnia), Data science w naukach społecznych (I st.) oraz Computer science (I st.).
Politechnika Krakowska zaoferuje w roku akademickim 2024/2025 kilka nowości. W ofercie dydaktycznej I stopnia są to m.in. biotechnologia przemysłowa na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz informatyka materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki.
Na studiach magisterskich na PK nowością będzie natomiast kierunek energetyka jądrowa, który został powołany na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (rejestracja zimą). – Nowe propozycje Politechniki stanowią odpowiedź na potrzeby gospodarki i społeczeństwa oraz dynamiczny rozwój sektorów rynku, z którymi są powiązane – podkreśla rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie także zaoferuje od października ciekawe nowości. Są wśród nich następujące kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia: agrobiologia (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), doradztwo i administracja rolnicza (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), geoinformatyka (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji), finanse i rachunkowość (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), ochrona bioróżnorodności (Wydział Leśny) oraz budownictwo (Wydział Inżynierii Środowiska).
A może kognitywistyka informatyczna?
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ma natomiast swojej ofercie dydaktycznej takie nowości jak: przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie na studiach I stopnia, informatyka stosowana na studiach II stopnia, a także cyberbezpieczeństwo jako nowy zakres kształcenia na kierunku informatyka.
Z kolei Uniwersytet Ignatianum w Krakowie oferuje dwa nowe kierunki. Pierwszym z nich jest kognitywistyka informatyczna (studia stacjonarne I stopnia), który kształci fachowców posiadających wiedzę z zakresu psychologii, informatyki, filozofii i językoznawstwa w celu zrozumienia zasad funkcjonowania oraz posługiwania się systemami sztucznej inteligencji. Będą oni mogli pracować wszędzie tam, gdzie tworzy się i wykorzystuje systemy AI.
Drugi nowy kierunek na UIK to prawo i doradztwo w biznesie (studia stacjonarne I stopnia), który łączy wiedzę prawniczą z umiejętnościami menedżerskimi. Ta innowacyjna propozycja jest odpowiedzią na wyzwania nowoczesnego biznesu, integrującą kluczowe aspekty prawa cywilnego, finansowego i nowoczesnych technologii z zarządzaniem strategicznym, ludźmi i projektami.
Jedyny taki kierunek w Polsce
Atrakcyjne nowości ma do zaoferowania kandydatom na studia także Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W tym roku wprowadziła do swojej oferty edukacyjnej kierunek energetyka odnawialna i zarządzanie energią. Jest on odpowiedzią na oczekiwania lokalnego rynku pracy, jak i samych młodych ludzi pragnących swoją przyszłość związać z wyuczonym zawodem.
Ponadto oferta MUP w Oświęcimiu wzbogaciła się w tym roku o studia podyplomowe. Oferowane kierunki kształcenia to: przygotowanie pedagogiczne – prowadzone w Instytucie Nauk Humanistycznych i Społecznych; pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa – prowadzony w Instytucie Nauk o Ekonomii i Bezpieczeństwie oraz dietetyka onkologiczna i podstawy prehabilitacji – prowadzona w Instytucie Nauk o Zdrowiu (to jedyny taki kierunek w Polsce).
