https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2024: Na krakowskich uczelniach technicznych wciąż najbardziej oblegane są kierunki z branży IT

Pixabay
Jeśli chodzi o tegoroczną rekrutację na krakowskich uczelniach technicznych – Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Krakowskiej – to nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszą się kierunki z branży IT. O wymarzony indeks studenta informatyki walczyło 7–8 osób, a cyberbezpieczeństwa – ponad 10! Chętnie wybierane były również takie klasyki jak budownictwo czy architektura.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

Na Politechnice Krakowskiej rekrutacja trwa w trybie ciągłym do połowy września. W pierwszych postępowaniach rekrutacyjnych na tej uczelni największym zainteresowaniem kandydatów nas studia stacjonarne I stopnia cieszyły się kierunki z grupy IT (prowadzone na kilku wydziałach): informatyka, informatyka stosowana oraz informatyka w inżynierii komputerowej.
Wśród najpopularniejszych kierunków na PK są także: architektura, budownictwo, architektura krajobrazu, elektrotechnika i automatyka, automatyka i robotyka oraz odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna.

Jak podaje rzeczniczka Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, najwięcej podań na studia stacjonarne I stopnia na rok 2024/2025 złożono na kierunki: architektura w języku polskim lub angielskim (Wydział Architektury); budownictwo w języku polskim lub angielskim (Wydział Inżynierii Lądowej); informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji); informatyka stosowana (Wydział Mechaniczny); elektrotechnika i automatyka (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) oraz informatyka w inżynierii komputerowej (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej).

W przeliczeniu liczby osób na jedno miejsce największą popularnością cieszą się na PK: informatyka stosowana (ponad 7 zgłoszeń na miejsce), informatyka w inżynierii komputerowej (5,8), architektura krajobrazu (5,4) informatyka (5) oraz elektrotechnika i automatyka (4,7).

– Obserwujemy również duże zainteresowanie ofertą studiów niestacjonarnych I stopnia, które wybierają osoby chcące połączyć pracę zawodową z kształceniem. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza kierunki: budownictwo, transport, elektrotechnika i automatyka, mechanika i budowa maszyn, pojazdy samochodowe, informatyka, środki transportu i logistyka – wymienia Małgorzata Syrda-Śliwa.

Podkreśla jednocześnie, że wszystkie kierunki inżynierskie są kierunkami przyszłości i warto je studiować. Gwarantują dobrą pracę często już w trakcie studiów. O dobrych losach absolwentów kierunków technicznych i ścisłych przekonują wyniki badań ich losów, w tym losów ekonomicznych (system ELA).

– Współpracujący z Politechniką pracodawcy wciąż składają do naszego Biura Kariery oferty pracy dla naszych absolwentów. Potrzebują szczególnie inżynierów budownictwa, specjalistów w zakresie projektowania, konstrukcji, instalacji, zarządzania i inżynierii produkcji, automatyków i robotyków, eletrotechników, informatyków. Warto więc postawić na te kierunki – zaznacza rzeczniczka Politechniki Krakowskiej.

Odpowiedź na aktualne trendy na rynku pracy

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pierwszy cykl rekrutacyjny już się zakończył. Jak podsumowała uczelnia, wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków studiów z największą liczbą osób na jedno miejsce dominują kierunki z branży IT. Nie jest to zresztą zaskoczeniem, podobnie było również w latach ubiegłych. Absolutnym hitem podczas tegorocznej rekrutacji na AGH okazał się kierunek cyberbezpieczeństwo.

W roku akademickim 2024/2025 krakowska AGH przygotowała łącznie blisko 5 tysięcy miejsc na studiach I stopnia. W pierwszym cyklu rekrutacyjnym podania złożyło ponad 8,5 tys. osób.

Oto 10 najpopularniejszych kierunków studiów stacjonarnych I stopnia na AGH w pierwszym cyklu rekrutacyjnym pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce: cyberbezpieczeństwo – 10,4 kandydata na miejsce (miejsc przygotowano 45); inżynieria i analiza danych – 9,1; informatyka i systemy inteligentne – 8; informatyka stosowana – 7,4; rewitalizacja terenów zdegradowanych – 7,1; informatyka społeczna – 6,8; inżynieria mechatroniczna – 6,3; energetyka – 4,9; budownictwo – 4,9 oraz automatyka i robotyka – 4,7.

Pod względem największej liczby podań dominują tym razem na AGH następujące kierunki: informatyka i systemy inteligentne – 844 podań; informatyka – 720; automatyka i robotyka – 706; mechanika i budowa maszyn – 612; budownictwo – 583; inżynieria i analiza danych – 546; informatyka stosowana – 536; informatyka społeczna – 489; matematyka – 475 oraz cyberbezpieczeństwo – 466.

– W tym roku popularnością wśród cudzoziemców cieszy się kierunek Computer Science. Na przygotowanych 30 miejsc starało się dostać 212 obcokrajowców – poinformowała również rzeczniczka Akademii Górniczo-Hutniczej Anna Żmuda-Muszyńska.

Jeśli natomiast chodzi o progi punktowe (czyli minimalną liczbę punktów, która pozwalała się dostać na dane studia), to w tym roku najwyższe odnotowano dla następujących kierunków na AGH: informatyka i systemy inteligentne – 992 pkt.; informatyka społeczna – 976 pkt.; automatyka i robotyka – 960 pkt.; informatyka stosowana – 960 pkt.; inżynieria i analiza danych – 957 pkt.; cyberbezpieczeństwo – 950 pkt.; fizyka techniczna – 930 pkt.; teleinformatyka – 920 pkt.; informatyka medyczna – 910 pkt.; energetyka odnawialna i zarządzanie energią – 905 pkt.

Przypomnijmy, oferta kształcenia AGH obejmuje: studia stacjonarne, studia niestacjonarne, kształcenie w szkołach doktorskich, studia podyplomowe, studia MBA oraz kursy i szkolenia. „Nasze kierunki powstają w odpowiedzi na aktualne trendy na rynku pracy oraz dynamiczne przemiany gospodarcze i społeczne, dlatego systematycznie modyfikujemy programy zajęć oraz tworzymy nowe kierunki studiów. W AGH mierzymy się z wyzwaniami technologicznymi i kreatywnie wykorzystujemy wiedzę inżynierską” – czytamy na stronie uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska