https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont ołtarza: Stwosz byłby zadowolony [WIDEO]

Renowacja ołtarza mariackiego, zdjęcia z 19 września 2016 roku.
Renowacja ołtarza mariackiego, zdjęcia z 19 września 2016 roku. fot. Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Finał prac badawczych i konserwatorskich nad zwieńczeniem ołtarza wykonawcy zapowiadają na grudzień. I opowiadają jak anioł z lutnią... zepsuł tomograf.

Pierwszy sezon planowanego do 2021 roku remontu ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej dobiegł końca. Przedstawiciele Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki podsumowali wczoraj efekty swoich prac.

W kościele na pierwszy rzut oka nie widać największego remontu dzieła sztuki w Polsce. Zwieńczenie, czyli szczyt ołtarza, zostało ściągnięte, a zastąpił je fotograficzny baner. Konserwatorzy pracują za ołtarzem.

Przypomnijmy, że od września 2015 roku fachowcy zajmują się konserwacją sześciu rzeźb zwieńczenia: postaci Grupy Koronacji Marii, świętych Wojciecha i Stanisława oraz aniołów.- Efekty prac konserwatorów będziemy mogli podziwiać prawdopodobnie pod koniec grudnia - informuje gospodarz świątyni ks. infułat Dariusz Raś.

Autor: Anna Agaciak

Największym zaskoczeniem dla badaczy było odkrycie, że wszystkie elementy zwieńczenia ołtarza są oryginalne, gotyckie. - Przystępując do pracy byliśmy przekonani, że będziemy mieli do czynienia z XIX wiecznymi rekonstrukcjami - mówiła Barbara Budziaszek, z zespołu konserwatorskiego. Badacze ustalili ile na rzeźbach zachowało się pierwotnej polichromii, a ile warstw stanowią uzupełnienia konserwatorskie z XVII, XVIII czy XX wieku. Na niektórych rzeźbach doszukali się nawet ośmiu warstw.

Warto dodać, że badania ołtarza wykonują nie tylko absolwenci wydziału konserwacji Akademii Sztuk Pięknych. To także fizycy, chemicy, historycy sztuki. Do pracy wykorzystywane są m.in. lasery z Wojskowej Akademii Technicznej, a także techniczny tomograf komputerowy. Ten został udostępniony przez AGH.

- Współpracujemy także z Instytutem Odlewnictwa - mówi Jarosław Adamowicz, kierownik zespołu. - Robimy skaning 3D poszczególnych rzeźb, dzięki czemu będziemy mieć przestrzenne modele.

Badania są wykonywane na wszystkich elementach zwieńczenia. Na tomografię komputerową został wytypowany anioł z lutnią i rzeźba św. Stanisława. Z bazyliki na badania wyjechał na razie tylko anioł i... zepsuł tomograf. - Zanim urządzenie się zepsuło mogliśmy zobaczyć te elementy konstrukcyjne, które normalnie nie są widoczne - wyjaśnia Jarosław Adamowicz. - Dowiadujemy się jaki jest stan drewna i jego usłojenie. Skanowanie anioła trwało kilkanaście godzin i tomograf wysiadł. Św. Stanisław czeka więc na jego uruchomienie.

Gdy zwieńczenie wróci na swoje miejsce, rozpoczną się prace przy kolejnych elementach zabytku. Remont ma w sumie kosztować 13 mln zł. Ostatnio ołtarz był odnawiany pół wieku temu.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
c
Na samym początku listy 10 przykazań znajdują się: "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył"(Ks. Wyjścia 20:3-6). "Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom" (1 Ks. Samuela 15:23). "prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie." (Ew. Jana 4:23-24) "Ograniczony pozostaje każdy człowiek bez wiedzy, wstydzić się musi każdy złotnik z powodu bożka. Utoczył bowiem podobizny, które są kłamstwem i nie ma w nich życiodajnego tchnienia. Są one nicością, tworem śmiesznym, zginą, gdy nadejdzie czas obrachunku z nimi". (Ks. Jeremiasza 10:14-15). "Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty.Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutamtami i stawia znaki cyrklem; To wszystko służy człowiekowi na opał: część z nich bierze na ogrzewanie, część na rozpalenie ognia do pieczenia chleba, na koniec z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony. Jedną połowę spala w ogniu i na rozżarzonych węglach piecze mięso; potem zajada pieczeń i nasyca się. Ponadto grzeje się i mówi: Hej! Ale się zagrzałem i korzystam ze światła! Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!" (Ks. Izajasza 44:12-17). "Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami". (1 list do Koryntian 10:20).
D
Derwisz
Nudne.
c
czytający
W Pismie Świętym wyraźnie powiedziano: " Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką" (Dzieje Apostolskie 17,24).
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska