Jak informuje TPN, od 10 lipca do odwołania planowane jest zamknięcie odcinka Skrajny Granat – Przełęcz Krzyżne. W czasie sezonu można się też spodziewać okresowych zamknięć na pozostałych odcinkach Orlej Perci oraz na szlaku prowadzącym z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz.
- Wymieniane będą tam łańcuchy, klamry, a także legendarna drabinka nad Kozią Przełęczą. Prace będą trudne i bardzo niebezpieczne – kluczową rolę w ich planowaniu i realizacji będzie miała pogoda – informuje park.
Utrudnienia możliwe są także na szlakach: Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa oraz odcinek Drogi pod Reglami: Mała Łąka – Kiry. Te szlaki nie będą jednak zamykane całkowicie.
Z kolei po 1 września możliwe jest zamknięcie odcinka Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka. Tam odbędzie się remont drewnianych schodów.
- Większość prac remontowych jest technicznie bardzo wymagająca, będzie się także wiązać z koniecznością wykorzystania helikoptera, szczególnie przy transporcie łańcuchów. W trakcie remontów często zrzucane są luźne kamienie. Brukowane są nowe stopnie skalne. To wszystko może stanowić poważne zagrożenie dla turystów, dlatego musimy zamykać odcinki szlaków, a czasem wyłączać dla ruchu większe obszary - mówi Marta Mazik, koordynatorka projektu remontu szlaków z ramienia TPN. - Zawsze staramy się, aby remonty miały jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Trzeba pamiętać, że wielu szlaków nie da się remontować przed sezonem wakacyjnym czy po nim, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu.Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody.
Fragmenty szlaków Tatrach Wysokich są remontowane w ramach projektu "Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest realizowany od 2019 roku i ma się już ku końcowi. W ciągu 5 lat trwania projektu TPN wyremontuje ponad 43 km szlaków turystycznych i wymieni dużą część sztucznych ułatwień, których stan techniczny pogarsza się z roku na rok.
Komunikaty dotyczące dokładnych terminów zamykania szlaków publikowane są w codziennym komunikacie turystycznym na www.tpn.pl/zwiedzaj, interaktywnej mapy szlaków z zaznaczonymi utrudnieniami i zamknięciami na www.geoportaltatry.pl oraz informacji na www.tpn.pl/nowosci. W razie pytań turystów związanych aktualnymi warunkami i turystyką na terenie TPN pomocą służy Punkt Informacji Turystycznej TPN: tel. 18 20 23 300, mail: [email protected], stacjonarnie: Chałubińskiego 44 - codziennie z wyjątkiem świąt w godzinach 07.30-16.15.
Wyciąg narciarski w Tatrach znów działa. To widokowa przejaż...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]