Ostróg - wartownia bramy fortecznej "Bielany" to element fortyfikacji Twierdzy Kraków. Pochodzi z 1908 roku. Po 1920 r. był wykorzystywany w różnych okresach - i po stosownej adaptacji - jako lokal gastronomiczny, sklep, a także skład budowlany.
"Forma i zachowane elementy wyposażenia reprezentują typowe cechy austriackiej szkoły fortyfikacji. Ostróg do dzisiaj przetrwał jako jedyny, najbardziej kompletny przedstawiciel umocnień rdzenia byłej Twierdzy Kraków" - podkreśla Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.
Powrót do pierwotnego wyglądu, ale nie tylko
W latach 2021-22 obiekt przeszedł generalny remont, na który pieniądze pochodziły z budżetu miasta oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
"Przeprowadzone prace remontowo-konserwatorskie utrwaliły zabytkową substancję obiektu, zabezpieczyły ją przed dalszym niszczeniem, przywróciły jego pierwotny militarny wygląd i estetykę, a także pozwoliły na jego przyszłe użytkowanie.
Uporządkowano otoczenie obiektu z niską zielenią" - tak opisują rewitalizację ostrogu fortecznego bramy głównej "Bielany" organizatorzy konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Nagradzane rewitalizacje krakowskich fortów
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zaznacza, że od wielu lat, stale i systematycznie prowadzi prace na rzecz renowacji oraz adaptacji obiektów fortecznych Twierdza Kraków.
"Cieszy nas zatem kolejne wyróżnienie za rewitalizację tych obiektów" - kwituje ZBK w mediach społecznościowych.
ZBK wymienia, że wcześniej docenione zostały takie inwestycje jak:
- Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego stworzone na terenie fortu Jugowice - jako Budowa roku 2021 (Nagroda I stopnia) w Konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa,
- rewitalizacja fortu Jugowice oraz przywrócenie oryginalnego ukształtowania i pokrycia terenu z użyciem tradycyjnych technik ziemnych i nasadzeń - nagrodzone wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany" w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu za utrwalenie kompozycji historycznej dzieła architektury militarnej
- rewitalizacja fortu nr 52 Borek - która zdobyła wyróżnienie w 27. edycji konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku oraz nagrodę główną w XVI edycji konkursu "Kraków bez barier" w kategorii budownictwo dostępne - obiekty i przestrzenie zabytkowe.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
