https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja zabytku Twierdzy Kraków w finale konkursu dla najlepszych modernizacji w Polsce

Małgorzata Mrowiec
Ostróg bramy fortecznej "Bielany" znajduje się przy ul. Księcia Józefa 65
Ostróg bramy fortecznej "Bielany" znajduje się przy ul. Księcia Józefa 65 Anna Kaczmarz
Rewitalizacji ostrogu bramy fortecznej "Bielany" przy ul. Księcia Józefa w Krakowie znalazła się w wąskim gronie finalistów konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. w kategorii "Małe jest piękne" - pochwalił się Zarząd Budynków Komunalnych, który realizował tę inwestycję. W 28. edycji konkursu, o którym mowa, wzięło udział ponad 630 inwestycji z całej Polski, a do finału zakwalifikowały się 93.

Ostróg - wartownia bramy fortecznej "Bielany" to element fortyfikacji Twierdzy Kraków. Pochodzi z 1908 roku. Po 1920 r. był wykorzystywany w różnych okresach - i po stosownej adaptacji - jako lokal gastronomiczny, sklep, a także skład budowlany.

"Forma i zachowane elementy wyposażenia reprezentują typowe cechy austriackiej szkoły fortyfikacji. Ostróg do dzisiaj przetrwał jako jedyny, najbardziej kompletny przedstawiciel umocnień rdzenia byłej Twierdzy Kraków" - podkreśla Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Powrót do pierwotnego wyglądu, ale nie tylko

W latach 2021-22 obiekt przeszedł generalny remont, na który pieniądze pochodziły z budżetu miasta oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

"Przeprowadzone prace remontowo-konserwatorskie utrwaliły zabytkową substancję obiektu, zabezpieczyły ją przed dalszym niszczeniem, przywróciły jego pierwotny militarny wygląd i estetykę, a także pozwoliły na jego przyszłe użytkowanie.
Uporządkowano otoczenie obiektu z niską zielenią" - tak opisują rewitalizację ostrogu fortecznego bramy głównej "Bielany" organizatorzy konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Nagradzane rewitalizacje krakowskich fortów

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zaznacza, że od wielu lat, stale i systematycznie prowadzi prace na rzecz renowacji oraz adaptacji obiektów fortecznych Twierdza Kraków.

"Cieszy nas zatem kolejne wyróżnienie za rewitalizację tych obiektów" - kwituje ZBK w mediach społecznościowych.

ZBK wymienia, że wcześniej docenione zostały takie inwestycje jak:

  • Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego stworzone na terenie fortu Jugowice - jako Budowa roku 2021 (Nagroda I stopnia) w Konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa,
  • rewitalizacja fortu Jugowice oraz przywrócenie oryginalnego ukształtowania i pokrycia terenu z użyciem tradycyjnych technik ziemnych i nasadzeń - nagrodzone wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany" w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu za utrwalenie kompozycji historycznej dzieła architektury militarnej
  • rewitalizacja fortu nr 52 Borek - która zdobyła wyróżnienie w 27. edycji konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku oraz nagrodę główną w XVI edycji konkursu "Kraków bez barier" w kategorii budownictwo dostępne - obiekty i przestrzenie zabytkowe.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska