Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja pod Mogielicą trwa. Na Chyszówkach wojna parkingowa, bistro i staw

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Z rejonu przełęczy Chyszówki, który jest przeważnie niezalesiony, rozciągają się dobre widoki; w kierunku południowym i zachodnim na Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę, w kierunku wschodnim na Świerczek, Cichoń, Ostrą, Przełęcz Słopnicką. Z dużych połaci pól powyżej przełęczy widać też Pasmo Łososińskie, Kamionną. Po północnej stronie zbocza spod przełęczy stromo opadają do wąskiej i głębokiej kotliny Czarnej Rzeki, wciętej pomiędzy wzniesieniami Łopienia i Świerczka.
Z rejonu przełęczy Chyszówki, który jest przeważnie niezalesiony, rozciągają się dobre widoki; w kierunku południowym i zachodnim na Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę, w kierunku wschodnim na Świerczek, Cichoń, Ostrą, Przełęcz Słopnicką. Z dużych połaci pól powyżej przełęczy widać też Pasmo Łososińskie, Kamionną. Po północnej stronie zbocza spod przełęczy stromo opadają do wąskiej i głębokiej kotliny Czarnej Rzeki, wciętej pomiędzy wzniesieniami Łopienia i Świerczka. Stanisław Rząsa
Domki letniskowe, sztuczny staw, bistro, olbrzymi parking i wojna o miejsca postojowe pod pomnikiem ku czci Legionów Polskich. Do niedawna, na przełęczy między górą Łopień a szlakiem na Mogielicę, była pusta polana pod lasem, stał jedynie pomnik, jeden prywatny blaszany dom. Pod lasem od lat trwała budowa domu seniora. W kilka lat krajobraz zupełnie się zmienił. Zobaczcie!

Chyszówki i dwie wizje dla terenu

Baza noclegowa i turystyczna się rozwija. Prym wiedzie dwóch właścicieli terenu. Jeden to ośrodek Wierchy Beskidu, który postawił właśnie domki letniskowe, bistro, stworzył sztuczny staw pod lasem. Ma się pojawić mini zoo z alpakami, restauracja. W planach jest też dokończenie przerwanej budowy większego budynku. Może tu pojawi się hotel, może centrum rehabilitacyjne, schronisko. Plany nie są sprecyzowane.

Drugi właściciel posiada parking, z którego korzystają setki aut. Część kierowców nie chce jednak parkować i płacić, więc zostawia auta bliżej pomnika. Tam jednak pojawiła się tablica o zakazie parkowania, nie jest to jednak oficjalny znak, więc część kierowców nic sobie z niego nie robi. Z jednej strony nie płacą za parking, ale z drugiej zasłaniają autami zabytek z historią i tarasują wejście do lasu. Jednakże tablica psuje widok na okolice, razi w oczy i zasłania sam pomnik.

Obaj właściciele robią osobny biznes, ale tak czy siak ze sobą współpracują. Bo przecież kierowcy, którzy parkują, mogą z chęcią pójść zjeść do bistro.

Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m) (dawniej przełęcz Chyszówki) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem (961 m) a Mogielicą (1171 m). Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Jurkowa przez Chyszówki; do Słopnic. Na przełęczy murowana kapliczka. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 r. ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego, dlatego obecnie w literaturze turystycznej można spotkać obie nazwy.

Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu co roku, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości odbywa się w plenerze, o godz. 12 msza święta.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska