Wiadomo, że jakakolwiek budowa w górach i naruszanie dziewiczego krajobrazu budzi emocje. Wielu taka sytuacja może oburzać, ale byliśmy na miejscu i trzeba przyznać, że na razie nie widać tutaj topornej komercjalizacji przyrody. Jest knajpa w stylu góralskim, cztery domki. A nowa wieża widokowa na Mogielicy i tak przyciąga tłumy turystów, którzy przyjeżdżają autami na przełęcz by ruszyć piechotą na górę. Parking już zmienił ten teren. A skoro jest gdzie zaparkować to inwestor uznał, że można też stworzyć miejsca gdzie można przenocować, zjeść. I oczywiście zarobić na miłośnikach gór.
Parking się rozrósł, ale wcześniej i tak przyjeżdżało tu mnóstwo aut i niektórzy musieli parkować prawie w lesie, albo "na pomniku". Stała od lat rozgrzebana budowa domu seniora, którą jak się dowiedzieliśmy przejął nowy właściciel i chce dokończyć. Widać już dwie kondygnacje, będzie jedna lub dwie więcej. Były pomysły by stworzyć tu hotel, ale na razie w planach jest miejsce dla zabiegów rehabilitacyjnych. Ale to dalsze plany.
Tymczasem już stoją cztery domy letniskowe na wynajem, pod nimi powstaje miejsce gdzie pojawi się sauna pod lasem i strefa relaksu, obok staw, który zostanie zalany wodą i zarybiony. Będzie zatem też smażalnia ryb, bo knajpa już stoi. Z kolei nieopodal domków i parkingu stanie restauracja.
Atrakcją dla dzieciaków ma być natomiast mini zoo, gdzie głównie królować będą alpaki. Ogrodzenie już stoi.
Domków będzie też więcej niż cztery, ale to z czasem.
Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m) (dawniej przełęcz Chyszówki) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem (961 m) a Mogielicą (1171 m). Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Jurkowa przez Chyszówki; do Słopnic. Na przełęczy murowana kapliczka. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 r. ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego, dlatego obecnie w literaturze turystycznej można spotkać obie nazwy.
Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu co roku, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości odbywa się w plenerze, o godz. 12 msza święta.
Z rejonu przełęczy, który jest przeważnie niezalesiony, rozciągają się dobre widoki; w kierunku południowym i zachodnim na Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę, w kierunku wschodnim na Świerczek, Cichoń, Ostrą, Przełęcz Słopnicką. Z dużych połaci pól powyżej przełęczy widać też Pasmo Łososińskie, Kamionną. Po północnej stronie zbocza spod przełęczy stromo opadają do wąskiej i głębokiej kotliny Czarnej Rzeki, wciętej pomiędzy wzniesieniami Łopienia i Świerczka.
Czy opłaca się jeździć elektrykiem?
