WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"
Wisła II Kraków w IV grupie III ligi występuje jako beniaminek. Krakowianie jesień zakończyli wyjazdową porażką 1:2 z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Ich jesienny bilans do 12. miejsce w tabeli, 21 punktów na koncie. Bilans bramkowy wynosi 40-33. Wisła II wygrała pięć meczów, sześć zremisowała i siedem przegrała. Młodzi wiślacy przekonali się przede wszystkim, że rozgrywki w IV lidze, w których w zdecydowanej większości meczów robili, co chcieli i wygrywali jak chcieli, od III ligi dzieli prawdziwa przepaść. Tutaj jest już po prostu zawodowe granie. I bardzo dobrze, bo dla rozwoju wielu młodych i bardzo młodych piłkarzy Wisły był to świetny poligon, a momentami wręcz zderzenie z seniorską piłką.
Dorobek krakowskiej drużyny musi mimo wszystko budzić lekki niedosyt, bowiem - szczególnie na początku sezonu - w kilku meczach tracili punkty niemal w ostatniej chwili. Wystarczy przypomnieć choćby remisowe potyczki z Sandecją Nowy Sącz czy Świdniczanką Świdnik, gdy rywale gole na wagę jednego punktu strzelali dosłownie w ostatniej akcji. Aż tak bardzo wybrzydzać jednak nie ma co, bo było też kilka spotkań, gdy wynik był lepszy niż gra w danym dniu.
Z perspektywy klubu z ul. Reymonta ważne jest to, że drużyna zgromadziła na tyle dużo punktów, że raczej spokojnie można myśleć o wiośnie. Dziesięć punktów przewagi nad strefą spadkową to już całkiem spory kapitał, a ważnym jest również to, że pod okiem trenerów Bartosz Bąka, a następnie Aleksandra Michajłowa, który przejął drużynę w trakcie rozgrywek, gdy ten pierwszy szkoleniowiec został dołączony do sztabu Mariusza Jopa, wyraźny rozwój poczyniło kilku piłkarzy. Wystarczy wymienić trzy przykłady. Patryk Letkiewicz i Mariusz Kutwa już są podstawowymi zawodnikami pierwszego zespołu, a Maciej Kuziemka właśnie bardzo dobrymi występami w rezerwach zapracował sobie na debiut w I lidze. I można być pewnym, że niedługo mocniej dobijać się do pierwszej drużyny zaczną kolejni młodzi gracze. Choćby Filip Baniowski, który mimo zaledwie 17 lat, momentami „kręcił” rywalami w III lidze jakby był starym wyjadaczem. Trudno się dziwić, że już zaczął być zapraszany na treningi pierwszego zespołu.
Jesienią, już po awansie do III ligi, nieco wraz z odejściem z klubu dyrektora sportowego Kiko Ramireza zasady na jakiej funkcjonują rezerwy w Wiśle. To wciąż zespół oparty na młodych graczach, ale też formę mogli budować tutaj piłkarze z pierwszej drużyny, np. powracający po kontuzjach. Duży wkład w wyniki drugiego zespołu miał też choćby Mateusz Młyński, z ośmioma bramkami najlepszy strzelec tej ekipy.
Na razie druga drużyna jest jeszcze w okresie roztrenowania, zawodnicy jeszcze nie mają urlopów. Wkrótce jednak się na nie udadzą, a znany jest już szczegółowy plan przygotowań do wiosny.
Wisła II Kraków przygotowania rozpocznie 7 stycznia. Zespół będzie trenował w Myślenicach, a w planach będzie sześć sparingów i to w niektórych przypadkach z bardzo wymagającymi rywalami. Choćby z czołowymi zespołami II ligi, Wieczystą Kraków czy Polonią Bytom.
Oto zresztą plan sparingów rezerw Wisły w okresie przygotowawczym: Wieczysta Kraków (18.01, godz. 12.30, stadion Prądniczanki); LKS Goczałkowice Zdrój (25.01, godz. 12, stadion Prądniczanki), Polonia Bytom (31.01, godzina do ustalenia, wyjazd), MKF Karwina B (8.02, godz. 12.30, boisko AWF), Sparta Kazimierza Wielka (15.02, godz. 12.30, boisko AWF), Wisłoka Dębica (22.02, godz. 13.30, stadion Prądniczanki ).
Sezon Wisła II Kraków rozpocznie w pierwszy weekend marca domowym meczem ze Świdniczanką Świdnik.
