Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robocomp 2011: wielkie starcie robotów w Krakowie [ZDJĘCIA, VIDEO]

Iga Maliszewska
Rozdadzą karty do gry, zepchną przeciwnika z ringu i zawsze znajdą wyjście z labiryntu. Idealni przyjaciele? Nie. To roboty, stworzone przez uczestników II edycji festiwalu robotyki Robocomp, który w sobotę w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zgromadził setki fanów inteligentnych urządzeń.

Konstruktorzy, producenci części i zwyczajni entuzjaści. Od chwili rozpoczęcia imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Twórcy robotów z prawdziwą dumą prezentowali swoje "dzieci", fachowo opisując ich parametry, proces tworzenia i przede wszystkim - umiejętności. - Mój robot to doskonały dodatek do gry w karty.

Robocomp 2011: wielkie starcie robotów w Krakowie (ZDJĘCIA)

Ma specjalny podajnik, który rozdaje dowolną ilość kart dla wybranej liczby graczy. Robiłem go kilka dni, choć najważniejszy był sam pomysł! - z pasją opowiada Maciek Wyżliński z Krakowa. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że Maciek właśnie kończy… szóstą klasę szkoły podstawowej! Przez ostatnich kilka miesięcy uczestniczył w warsztatach robotyki, gdzie błyskawicznie opanował podstawy programowania inteligentnych urządzeń. Jego robot brał udział w kategorii Freestyle, w której oceniana była przede kreatywność i biegłość techniczna.

Czytaj także:**Kraków: pożegnanie ze starą Prowincją na Brackiej**

Największym zainteresowaniem cieszyły się dynamiczne i całkowicie nieprzewidywalne zawody robotów Sumo i Minisumo (różnica polegała, jak w prawdziwej walce, na kategorii wagowej). Na czarnych ringach ustawiano naprzeciw siebie dwa roboty, które na znak sędziego rzucały się na siebie z prawdziwą wściekłością. Walki przebiegały błyskawicznie, po kilku sekundach jeden z robotów leżał już zwykle poza polem.

Czytaj także:**Kraków ma najdłuższego pytona w Polsce**

Brawa publiczności nagradzały konstruktorów i ich dzieła. Podczas finałów widownia była wypełniona, a emocje sięgały zenitu. Na zwycięzców czekały nagrody o łącznej wartości 20 tys. złotych. Zawody toczyły się w kategoriach: Sumo, Minisumo, Linekeeper (robot musiał przejechać trasę trzymając się czarnej linii, wymalowanej na białej planszy, co wcale nie było takie łatwe…), wyścigi robotów kroczących, Freestyle i konkurencjach pokazowych, takich jak wydobycie się z labiryntu.

Dlaczego właśnie roboty? - pytam Mirka Piotrowskiego z Gdyni, którego "Kryminator" właśnie stoczył zwycięską serię walk z "Pretty Kate". - Elektronika zawsze mnie fascynowała. Studiuję automatykę i robotykę. "Kryminatoria" skonstruowałem ze swoim kolegą, Mateuszem Kowalskim. W przyszłości pewnie będę mógł wykorzystać swoje umiejętności w budowie maszyn przemysłowych.

- Ja też w kiedyś będę budował roboty - naszej rozmowie przysłuchiwał się jeden z najmłodszych widzów, ośmioletni Szymon Grzebyk, na Robocampie już drugi raz. - Wtedy roboty poruszały się dużo wolniej - dodaje.

W kategorii robotów kroczących najszybszy okazał się Zebulon, sześcionogi, "pająk", duży, ale zwinny. Nad jego skonstruowaniem pracowała trójka studentów IV roku z krakowskiej AGH: Julia Szymura, Jacek Chmiel i Paweł Bańka. - Budowaliśmy go prawie rok, ale warto było!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska