Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Święty z Kęt jest patronem Diecezji Bielsko-Żywieckiej
Św. Jan Kanty jest jednym z patronów beskidzkiej diecezji – obok św. Jana Sarkandra i św. Maksymiliana Kolbego.
- Chcemy postać Jana Kantego na nowo odkryć, przybliżyć – zapowiada ks. Piotr Hoffmann, dyrektor duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej.
Według niego, życiorys i postawa średniowiecznego teologa i uczonego mogą inspirować ludzi XXI wieku. Jak dodaje, zaplanowane uroczystości jubileuszowe to propozycja niezwykłego spotkania ze świętym będącym także patronem m.in. uczącej się młodzieży, nauczycieli i pracowników nauki oraz Kęt.
W ramach obchodów będą odbywać się pielgrzymki barokowego kościoła św. Jana Kantego w Kętach, który został niedawno odrestaurowany. Ks. Zbigniew Jurasz, proboszcz parafii śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach i kustosz tutejszego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przypomniał, że wspomniany kościół stanął w miejscu urodzenia świętego. Nic w tej świątyni nie jest zmienione do dzisiaj. Wszystkie elementy, wyposażenie kościoła jest oryginalne.
Procesja pod pomnik patrona na Rynku w Kętach
Świętowanie Roku św. Jana Kantego rozpocznie 22 października w kęckim kościele farnym Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Liturgię transmitować będzie TVP Polonia.
Po jej zakończeniu pod pomnik św. Jana Kantego, patrona miasta na kęckim rynku przejdzie procesja. Z kolei w muzeum miejskim przy rynku otwarta zostanie stała wystawa, na której zobaczyć będzie można cenną kapę turecką darowaną kęckiemu kościołowi przez Jana III Sobieskiego – zwycięzcę spod Wiednia i wielkiego czciciela św. Jana Kantego. Przewidziany jest także piknik parafialny
Jednym z najważniejszym momentów obchodów będzie uroczysta Pasterka w rocznicę śmierci Jana Kantego, która miała miejsce 24 grudnia 1473. Jan z Kęt jak był nazywany zmarł w wieku 83 lat zmarł w Krakowie. Był długoletnim profesorem Akademii Krakowskiej, znanym z wielkiej hojności wobec ubogich, głębokiej wiary i pobożnego życia. Jego śmierć i pogrzeb wywołały w Krakowie wielkie poruszenie.
Stolica Apostolska wydała zgodę na to, aby osoby, które w czasie jubileuszowych obchodów nawiedzą kościół św. Jana Kantego, mogły uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Jak podkreślają, duchowni z bielskiej diecezji jest to jest bardzo wielki przywilej i nagroda za trud pielgrzymowania. - Zapraszamy nie tylko parafialne grupy zorganizowane, ale też indywidualnych turystów, wierzących – zachęcają, Miejsce będzie dostępne praktycznie 24 godziny na dobę.
W Polsce są 23 parafie pod wezwaniem św. Jana Kantego, funkcjonuje 18 szkół nazwanych imieniem kanonizowanego ponad 250 lat temu akademika.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Nowy rozdział w historii stacji w Oświęcimiu. Znów stała się ważnym węzłem kolejowym
- Na trasę Kraków - Oświęcim przez Spytkowice i Brzeźnicę wrócą pociągi
- Ćwiczenia w Zatorze. Scenariusz jak z hollywoodzkiego filmu
- Marzenia się spełniają. Dowiódł tego policjant z Oświęcimia
- Na drodze S1 od Oświęcimia do Bielska widać już mosty, wiadukty i asfalt
- Finał Igrzysk Historycznych na zamku w Oświęcimiu. WIDEO
