Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa al. 29 Listopada w Krakowie: coraz więcej wyasfaltowanych odcinków

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na rozbudowywanej alei 29 Listopada coraz więcej nowego asfaltu. Choć na razie nie jest to docelowa tzw. warstwa ścieralna. Widać jednak postęp prac i nadzieję kierowców, że inwestycja zbliża się ku końcowi w przyszłym roku.

Ułożenie nowego asfaltu to finał całego procesu przebudowy czy budowy nowej ulicy. Zanim pojawi się świeży czarny dywanik, wykonawca musi uporać się z podziemną infrastrukturą. Pod ziemią pojawiają się nowe elementy kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociąg, sieć gazowa, energetyczna, teletechnika. Potem teren przyszłej drogi jest utwardzany i układane są warstwy nawierzchni asfaltowej.

Nowe odcinki rozbudowywanej al. 29 Listopada są już sukcesywnie udostępniane kierowcom. Od wakacji można już korzystać z nowej jezdni tej arterii od ul. Węgrzeckiej do okolic ul. Banacha. Równocześnie na tym odcinku wykonawca zaczął przebudowę starej drogi. Efekty tych prac widać już gołym okiem. Nowy asfalt położono już na odcinku od granicy miasta do ul. Belwederczyków. Prace na jezdni zachodniej sukcesywnie posuwają się w kierunku centrum. Podobnie dzieje się na jezdni wschodniej. Nowa nawierzchnia dochodzi już do okolic ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej i ks. Meiera. I już niewiele brakuje, by udostępnić ten fragment kierowcom.

Trzymając się strony wschodniej, od kilku tygodni kierowcy korzystają już z nowego odcinka pomiędzy ul. Nad Strugą a Pocieszka. W tym czasie przebudowywana jest jezdnia zachodnia.

Nowy asfalt pojawił się też na odcinku od ul. Woronicza do ul. Nad Strugą. To efekt ostatnich dni. Trwają przygotowania do udostępnienia kierowcom tego odcinka, a także ulicy Nad Strugą.

Inwestycja polega na rozbudowie alei 29 Listopada na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta poprzez poszerzenie jej do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej służącym również do prawoskrętu dla samochodów osobowych. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych po obu stronach jezdni, odcinkowo 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowywane są dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska