MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozłam w Prawie i Sprawiedliwości w regionie. Łukasz Kmita nie otrzymał większości i nie został marszałkiem Małopolski

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Poseł PiS Łukasz Kmita nie został marszałkiem Małopolski.
Poseł PiS Łukasz Kmita nie został marszałkiem Małopolski. Piotr Tymczak
W poniedziałek, 6 maja, w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Racławickiej w Krakowie odbyła się I Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego VII kadencji. Nowi radni Sejmiku złożyli ślubowanie. Wybrano przewodniczącego Sejmiku, którym został Jan Tadeusz Duda (Prawo i Sprawiedliwość), ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy. O jego wyborze zadecydowały głosy przedstawicieli PiS, którzy mają większość w Sejmiku. Do wielkiej niespodzianki doszło podczas wyboru nowego marszałka Małopolski. Kandydatem PiS był poseł Łukasz Kmita, który nie otrzymał większości. To oznacza, że nie zagłosowali za nim wszyscy radni PiS.

W porządku obrad I sesji Sejmiku znalazły się m.in. punkty: wręczenie zaświadczeń o wyborze radnym, złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych, wybór przewodniczącego Sejmiku, wybór wiceprzewodniczącego Sejmiku.

Na przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego został wybrany większością głosów Jan Tadeusz Duda z PiS, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest profesorem nauk technicznych, profesorem zwyczajnym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Był przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego po[rzedniej, VI kadencji.

- Jestem wzruszony faktem, że byłem jedynym kandydatem na przewodniczącego. Chciałbym, żeby ta kadencja upłynęła nam tak jak poprzednia, czyli na merytorycznej, rzeczowej dyskusji. Jeżeli było coś dobrego, to to kontynuowaliśmy, jeżeli nie było za dobrze, to korygowaliśmy, wprowadzaliśmy nowe rzeczy. Oczywiście, krytyka zawsze jest potrzebna. Chciałbym, aby na pierwszym miejscu było budowanie wspólnoty - podkreślił Jan Tadeusz Duda.

Na pierwszą wiceprzewodniczącą Sejmiku została wybrana radna PiS Jadwiga Wójtowicz. Na kolejnego wiceprzewodniczącego wybrano Wojciecha Skrucha (PiS).

Do programu obrad dodany został punkt o wyborze marszałka Małopolski. Jako kandydat na to stanowisko został zgłoszony przez PiS poseł tej partii Łukasz Kmita, były wojewoda Małopolski. PiS ma większość w nowym Sejmiku.

W ramach dyskusji poprzedzającej głosowanie nad kandydaturą na marszałka opozycyjni radni z Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi zadawali liczne pytania. Chcieli się dowiedzieć m.in. w jaki sposób Łukasz Kmita zamierza zarządzać Małopolską.

- Często powtarzam mądrość, że jak nie ma gazdy to jest wozny kazdy. Nie chcielibyśmy mieć człowieka, który nie jest gazdą - mówił Stanisław Pasoń (Polskie Stronnictwo Ludowe).

- Będę kontynuował politykę zrównoważonego rozwoju, która jest kodem naszego środowiska politycznego. Nie jesteśmy za modelem, w którym rozwijają się tylko duże miasta, ale wręcz odwrotnie, chcemy by każda, nawet najmniejsza miejscowość, gmina mogła sięgać po środki europejskie, mogła liczyć na pomoc województwa - wyjaśnił Łukasz Kmita.

Podkreślił, że bycie marszałkiem, to "służba na rzecz Małopolski i Małopolan, a nie tylko praca".

- Jestem przerażony. Mam odczucie, jakbyśmy przed sobą widzieli pastora, kaznodzieję. Mamy kandydata na marszałka, który jest mianowany przez organy centralne. Trzeba powiedzieć "nie" dyktatowi partyjnemu, kandydatowi przywiezionemu z Warszawy - komentował radny Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Nowak. Przestrzegał, że wybór Łukasza Kmity doprowadzi do dużych zmian: - Dojdzie do dużych czystek personalnych w Małopolsce. Nie będzie interesował się rozwojem Małopolski tylko będzie realizował politykę PiS.

- Można mnie atakować, jestem do tego przygotowany. Prawda się sama obroni. Nie przyjechałem w teczce z Warszawy, tylko z Olkusza - odpowiedział Łukasz Kmita. - Przepraszam ze tembr głosu, który został określony jako pastoralny. Takim głosem mnie natura obdarzyła - dodał.

W głosowaniu Łukasz Kmita nie zdobył większości głosów. Na 39 mandatów w Sejmiku PiS ma 21, Koalicja Obywatelska 12, a Trzecia Droga - 6. Za kandydaturą Łukasza Kmity zagłosowało 13 radnych, przeciw było 22, a 2 wstrzymało się od głosu.

Łukasz Kmita nadal więc pozostaje posłem PiS, a Sejmik będzie musiał znaleźć nowego kandydata na marszałka, który uzyska poparcie większości.

Przypomnijmy, że Łukasz Kmita (ur. 1985 w Olkuszu) był wojewodą małopolskim od sierpnia 2020 roku do listopada 2023 roku. W wyborach parlamentarnych w ubiegłym roku wywalczył mandat poselski z listy PiS. W kwietniowych wyborach prezydenckich w Krakowie zajął trzecie miejsce, zdobywając w I turze 19,79 proc. głosów. Wyprzedzili go dwaj kandydaci: wybrany w II turze na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska) i Łukasz Gibała (Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców).

Przed I sesją Sejmiku w krakowskim PiS zdania co do kandydata na marszałka były podzielone. Łukasz Kmita miał poparcie części posłów PiS z regionu. Jego kandydatura została zgłoszona przez nich do centrali w Warszawie i ją przyjęto. Wzięto pod uwagę, że Łukasz Kmita sprawdził się jako wojewoda małopolski, a ostatnio uratował sytuację i zgodził się zostać kandydatem PiS na prezydenta Krakowa.

Po stronie oponentów kandydatury Łukasza Kmity były głosy, że w wyborach prezydenckich nie błysną, skoro nie wszedł do II tury. Przeciwnicy jego kandydatury zwracali też uwagę, że nie jest radnym Sejmiku.

Dzień po uroczystej sesji Sejmiku zaplanowano pierwszą uroczystą sesję nowej Rady Miasta Krakowa. Miejscy radni obrady rozpoczną we wtorek, 7 maja o godz. 10. Podczas posiedzenia zaplanowano: ślubowanie nowo wybranych radnych miasta, wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady oraz ślubowanie nowego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

Uroczystą sesję Rady Miasta Krakowa poprzedzi wspólny briefing prezydenta elekta Aleksandra Miszalskiego i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który rządził miastem przez ostatnie 22 lata.

KONSTYTUCJA 3 MAJA – pierwsza w Europie druga na świecie!

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska