Tegoroczny Marsz odbywa się w 30. rocznicę istnienia Międzynarodowego Marszu Żywych, który został zapoczątkowany w 1988 r.
Uroczystości poprzedzone będą dwustronnym spotkaniem prezydentów Polski i Izraela. Tematem ich rozmów będzie zapewne przede wszystkim sprawa nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wprowadza kary za przypisywanie Polakom – wbrew faktom – współodpowiedzialności za Holokaust. Zmiany te wywołały ogromny, negatywny oddźwięk w Izraelu. Skrytykował ją m.in. właśnie prezydent Rivlin.
Jak podaje Muzeum Auschwitz-Birkenau, Marsz Żywych jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego, który odbywa się w Polsce i Izraelu. Przez prawie tydzień grupy odwiedzają miejsca związane z tradycją żydowską oraz Zagładą. Druga część programu odbywa się w Izraelu.
Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim. W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysiąca Żydów. Od 1996 r. odbywają się corocznie. Największy miał miejsce w 2005 r., w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, kiedy uczestniczyło w nim około 20 tys. osób.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto