Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z podpułkownikiem Andrzejem Bandołą

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Podpułkownik Andrzej Bandoła jest Wojskowym Komendantem Uzupełnień w Oświęcimiu. Od początku lutego trwa kwalifikacja wojskowa. Wielu młodych ludzi chce iść do wojska.

Czym różni się kwalifikacja wojskowa od dawnego poboru?

Nie ma zasadniczej różnicy. Osoby stające do kwalifikacji wojskowej tak samo otrzymują kategorię zdrowia zdolności do służby wojskowej. Natomiast po 14 dniach po uprawomocnieniu się orzeczenia lekarskiego automatycznie przenoszeni są do rezerwy. Nie dostają jednak stopnia wojskowego.

Kto może zgłosić się do służby przygotowawczej?

Osoby, które otrzymały kategorię A, czyli posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Dodatkowo nie mogą być karane za umyślne przestępstwo.

Ile trwa taka służba?

W korpusie szeregowych do czterech miesięcy, w korpusie podoficerów do pięciu miesięcy, natomiast w korpusie oficerów do sześciu miesięcy.

Czy obecny system jest lepszy?

Młodzi ludzie mają teraz wybór. Mogą sami zadecydować, czy chcą iść do wojska. W czasie kwalifikacji przedstawiamy im możliwości, staramy się do tego zachęcić.

Dużo osób decyduje się na odbycie służby przygotowawczej?

W 2015 r. w trzech turnusach powołano 60 ochotników podlegających Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Oświęcimiu. W 2016 r. w pierwszym turnusie było ich aż 40, czyli dwukrotnie więcej.

Co przyciąga ludzi do wojska?

Przede wszystkim pasja oraz stabilna praca.

Jak zostać żołnierzem zawodowym?

Żołnierzem może zostać osoba po odbyciu służby kandydackiej, czyli szeroko rozumianej szkoły oficerskiej, służby przygotowawczej, lub po odbyciu zasadniczej służby wojskowej.

Coraz więcej kobiet trafia do wojska.

W ostatnich pięciu latach dziewczyny stanowiły 15 proc. wszystkich ochotników podlegających WKU w Oświęcimiu. W tym roku jest ich jeszcze więcej, stanowią już 20 proc. Część z nich z armią chce związać się na stałe.

Jakie panie trafiają do wojska?

75 proc. to kobiety z wyższym wykształceniem, które ukończyły takie kierunki, jak: wychowanie fizyczne, ratownictwo medyczne, psychologia. Wśród nich nie brak absolwentek szkół mistrzostwa sportowego. Nie tylko wiedza, ale także duża sprawność fizyczna sprawia, że każda dobrze odnajduje się w wojskowych realiach.

Wiele z nich rezygnuje w trakcie służby przygotowawczej?

W ostatnich pięciu latach tylko jedna z powodu problemów zdrowotnych musiała przerwać służbę. a

Rozmawiał Sławomir Bromboszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska