Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wieża im. rotmistrza Witolda Pileckiego na wzgórzu Skała w Chełmku
Inwestycja stała pod znakiem zapytania w związku z tym, że koszty jej budowy okazały się wyższe niż to sobie w Chełmku zaplanowano. Pierwotnie szacowano je na 4,8 mln zł, w tym było przewidziane dofinansowanie, które gmina uzyskała w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.


Zadania do programu zostały zgłoszone w 2021 roku. Od tamtej pory ceny materiałów i usług budowlanych poszły zdecydowanie w górę. Chełmek wraz z innymi gminami - uczestnikami OSPR apelował o zwiększenie puli dotacji, ale bez skutku. Ostatecznie jednak, jak podkreślił burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, wbrew temu gmina postanowiła przystąpić do tej inwestycji.
- W przetargu wyłoniliśmy wykonawcę. Podpisana umowa opiewa na 5 mln 270 tys. zł. Plac budowy został przekazany i ruszyły wstępne prace - mówi burmistrz Saternus.
Jak dodaje, trudno mu było pogodzić się z tym, że ta wyjątkowa wieża może nie powstać. Gmina będzie musiała zwiększyć własny udział w tym przedsięwzięciu. Burmistrz nie wyklucza, że koszty mogą jeszcze wzrosnąć, chociażby przez fakt, że inwestycja prowadzona będzie w dziewiczym terenie.
Wieża będzie przyciągać do Chełmka turystów
Obiekt z jednej strony ma upamiętnić rotmistrza Witolda Pileckiego. W symboliczny sposób będzie nawiązywał do jego bohaterskich losów, gdy dobrowolnie dał się aresztować, aby trafić do KL Auschwitz i zebrać, a potem przekazać światu informacje o tym, co działo się w tym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady. Jego trasa ucieczki z obozu przebiegała w niedalekiej okolicy Chełmka.


Oprócz roli miejsca pamięci i edukacji historycznej wieża ma być również atrakcją turystyczną w regionie. W Chełmku są przekonani, że będzie przyciągać turystów. Skała sama w sobie jest niezwykłym wzgórzem w krajobrazie Chełmka i okolic. Obecnie widok stąd ograniczają posadzone w latach 60. drzewa, ale wieża, która stanie ponad nimi otworzy piękną panoramę.
Ze Skały, która wznosi się na wysokość 295 m n.p.m. na równoleżnikowym paśmie wzgórz ciągnących się wzdłuż doliny Wisły można zobaczyć pasma Karpat, Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląsko-Krakowską.
Budowa wieży na wzgórzu Skała ma potrwać dwa lata. - Zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2025 roku - dodaje burmistrz Andrzej Saternus.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Na stacji w Oświęcimiu powstał niezwykły mural. Ma 200 metrów długości!
- Dwie nowe ulice w Oświęcimiu otrzymały nazwy znanych patronów
- Zbiórka po wypadku w Harmężach. OSP otrzymały potrzebny sprzęt
- Pijana matka w Oświęcimiu miała pod opieką dziecko
- Seniorzy pokazali w Oświęcimiu wysoką formę. Były emocje i dobra zabawa
- Wacław Prorok o pobiciu piłkarza Orła Ryczów w Jawiszowicach. WIDEO

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?