Realizowana przez PKP inwestycja zakłada m.in. budowę oraz przebudowę blisko 12 km linii kolejowej na odcinku Kraków Główny - Mydlniki - Balice (w tym budowę drugiego toru na odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Balice oraz budowę nowej linii kolejowej na odcinku 500 metrów), modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i elektryfikację linii oraz budowę nowych i modernizację istniejących przystanków.
- Prace w terenie rozpoczęliśmy 1 lutego w ramach pierwszego etapu, obejmującego między innymi budowę końcowego odcinka linii kolejowej od ul. Zakliki z Mydlnik do portu lotniczego oraz budowę wiaduktu kolejowego nad ul. Balicką - mówi
Rafał Zahuta Dyrektor Projektu ds. modernizacji krakowskiego węzła kolejowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Na trasie stacja Kraków Główny - Kraków Balice powstaną trzy nowe przystanki kolejowe: Kraków Uniwersytet Rolniczy, Kraków Zakliki, Kraków Krzyżówka, a istniejące przystanki Kraków Łobzów i Kraków Balice zostaną zmodernizowane. - Nowe obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki i oświetlenie oraz będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - podkreśla Rafał Zahuta.
Umowę na budowę połączenia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 26 września z firmą Astaldi S.p.a. Wartość tej inwestycji przekracza 240 mln zł brutto. Zgodnie z podpisaną umową, prace zostaną zakończone w III kwartale 2015 roku.
Realizacja projektu umożliwi szybki, bezpieczny i komfortowy przejazd z centrum Krakowa na lotnisko w Balicach. Na odcinku tym będą mogły kursować pociągi elektryczne, które zastąpią dotychczasowe szynobusy spalinowe. Po zakończeniu modernizacji maksymalna prędkość z jaką będą mogły kursować pociągi wyniesie 80 km/h.
Inwestycja wpisuje się w plany rozwoju miasta i uruchomienia pierwszej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Małopolsce na odcinku MPL Balice - Kraków - Wieliczka Kopalnia.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
