FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

Ruszył remont Klasztorka, trzeciego budynku wchodzącego w skład kompleksu jakim jest Muzeum Książąt Czartoryskich. Jego efektem ma być nie tylko zwiększenie ekspozycji muzealnej, ale również organizacja pomieszczeń pozwalających na przechowywanie i udostępnianie zbiorów muzealnych. Całość prac będzie kosztować 12 mln złotych, a pierwsi zwiedzający mają się tu pojawić w czerwcu 2023 roku.
- Po modernizacji obiektu wystawa w Klasztorku stanie się częścią stałej ekspozycji Muzeum Książąt Czartoryskich, budynek będzie też pełnił inne funkcje muzealne w zakresie przechowywania i udostępniania zbiorów, pomieszczenia Pracowni Konserwacji Malarstwa oraz Gabinetu Rycin i Rysunków – informuje Mariola Kulczyńska, kierownik oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich.
W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, a także wentylacja i klimatyzacja. Ponadto zaplanowano wymianę pokrycia dachu wraz z elementami więźby dachowej i remonty konserwatorskie: elewacji zewnętrznych wraz z konserwacją zabytkowego dziedzińca wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej wraz z otworzeniem witraży, modernizację historycznych gablot ekspozycyjnych wraz z etalażem. Poszczególne pracownie mieszące się w obiekcie zostaną zaopatrzone w nowe wyposażenie.
Wzniesiony w połowie XVIII, tuż przy dawnych murach obronnych miasta, Klasztorek stanowił część klasztoru Pijarów, a w jego wnętrzach urządzono bibliotekę. Sam budynek stanął w miejscu dawnej kamienicy „Pod Bażanty”. W 1876 roku książę Władysław Czartoryski, który już wtedy był właścicielem Arsenału, zakupił również Klasztorek, który na jego polecenie przebudowano i połączono dekoracyjnymi przewiązkami z Arsenałem. Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia, przekształcone zostały na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.
Klasztorek przetrwał do dziś w niezmienionej postaci, stanowiąc przykład neogotyku francuskiego w Polsce, a zarazem pierwszy chronologicznie budynek w Krakowie, przystosowany do potrzeb muzealnych.
Projekt modernizacji został sfinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Całość prac będzie kosztować 12 mln złotych.
W maju tego roku, po wieloletnim remoncie, został otwarty dla zwiedzających Arsenał Czartoryskich. W odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach prezentowana będzie, m.in. stała wystawa sztuki starożytnej obejmująca 1000 obiektów, z których najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e.
Wcześniej, 19 grudnia 2019 roku, otwarte zostało Muzeum Książąt Czartoryskich, po gruntownym remoncie trwającym od 2010 roku. Remont Klasztorka to ostatni etap modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich.