W należącym do spółki Nowe Brzeszcze Grupa TAURON Zakładzie Górniczym w Brzeszczach oddano do ruchu pierwszą w nowych strukturach ścianę wydobywczą. – To pierwszy z etapów odbudowy pełnych zdolności wydobywczych zakładu górniczego w Brzeszczach. Zgodnie z przyjętym przez zarząd TAURON Polska Energia planem, do końca roku zakład ten zostanie w pełni zintegrowany z Obszarem Wydobycie Grupy TAURON – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Ściana (nr 122 w pokładzie 364) ma 248 metrów długości, 768 metrów wybiegu i wysokość do 2,4 metra. Jej zdolność wydobywcza szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę. Pokład charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi tj. wysoką wartością opałową oraz bardzo niską zawartością siarki (poniżej 0,5
proc.). Planowane do wydobycia zasoby węgla z tej ściany wynoszą 643 tys. ton. Dla zakładu górniczego w Brzeszczach uruchomienie ściany nr 122 jest, obok odbudowy pełnych zdolności wydobywczych, dobrą przesłanką dla realizacji rocznego planu wydobycia. Ściana wyposażona jest w 161 sekcji obudowy zmechanizowanej, przenośnik ścianowy i zmechanizowany zespół podścianowy z zabudowaną na jego trasie kruszarką dynamiczną.
