W Krakowie postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2024/2025 prowadzone jest:
- w 39 liceach ogólnokształcących - gdzie na pierwszaków czeka 4 712 miejsc,
- w 22 technikach - w których są łącznie 3 582 miejsca,
- w 19 branżowych szkołach I stopnia - które w klasach pierwszych przygotowały 1 153 miejsca.
W sumie daje to 9 447 miejsc dla absolwentów podstawówek.
Rok temu w rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na młodych ludzi czekało więcej, bo 11 tys. 360 miejsc. Ale też w poprzednim roku szkolnym (2022/2023) krakowskie szkoły podstawowe ukończyło o 3,5 tysiąca uczniów więcej - bo prawie 9 tys. osób.
Teraz uczniów klas ósmych w krakowskich szkołach podstawowych - według stanu z 21 maja (i bez szkół specjalnych) - jest 5 tys. 441, z czego:
- w szkołach samorządowych - 4 299
- w szkołach niesamorządowych - 1 142.
Zaznaczmy natomiast, że co roku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych w stolicy Małopolski starają się nie tylko młodzi krakowianie, ale także liczne grono osób spoza Krakowa - bywa że nawet z drugiego końca Polski.
- W roku szkolnym 2024/2025 liczba krakowskich samorządowych szkół ponadpodstawowych dla młodzieży będzie taka sama jak w roku szkolnym 2023/2024 - przekazuje jeszcze Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Pamiętaj o tych terminach
Rekrutacja do szkół prowadzonych przez miasto Kraków odbywa się z wykorzystaniem informatycznego systemu rekrutacyjnego. Już od dwóch tygodni kandydaci i ich rodzice mogą się tutaj zapoznawać z ofertą szkół, kryteriami i zasadami punktacji w naborze.
Ważne terminy w rekrutacji są następujące:
Składanie wniosków trwa:
- od 13 maja do 27 maja - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
- od 13 maja do 4 lipca - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej.
Przeprowadzenie sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej - dla kandydatów do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe) - przewidziane jest w terminie od 28 maja do 28 czerwca (dyrektor szkoły ustala i podaje do publicznej wiadomości szczegółowy termin przeprowadzenia sprawdzianu lub prób sprawności fizycznej, a dla kandydatów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli do niego przystąpić wyznacza dodatkowy termin).
Do 2 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu językowego lub próby sprawności fizycznej.
Od 21 czerwca do 4 lipca - to czas na uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub lepiej w kopii)
11 lipca o godz. 10 mają zostać opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół.
Od 11 do 15 lipca będzie trwało potwierdzanie woli przyjęcia do szkoły, do której kandydat został zakwalifikowany.
W szkołach, które po ogłoszeniu list kandydatów przyjętych nadal będą dysponować wolnymi miejscami, od 17 lipca prowadzone będzie uzupełniające postępowanie rekrutacyjne.
30 lipca do godz. 10 mają zostać opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia w postępowaniu uzupełniającym. W terminie od 30 lipca do 1 sierpnia osoby zakwalifikowane będą miały potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły. A 2 sierpnia do godz. 10 ma nastąpić ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym.
Spędź wakacje z wojskiem
