Kwalifikacja wojskowa prowadzona będzie w Gorlicach przy ul. Węgierskiej 21 w budynku szpitala. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają głównie mężczyźni urodzeni w 1997 r., ale nie tylko.
- Muszą się też zgłosić m.in. panowie urodzeni w latach 1992-1996, jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej. Trzeba też zabrać ze sobą dokument tożsamości - wyjaśnia lek. Tomasz Płatek, przewodniczący komisji lekarskiej dla powiatu gorlickiego.
Do kwalifikacji staną też osoby uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Temu obowiązkowi podlegają także kobiety.
- Chodzi tu o panie urodzone w latach 1992-1997 z kwalifikacjami przydatnymi do czynnej służby wojskowej. W tym roku szkolnym muszą skończyć one naukę. Sprawa dotyczy pań po szkołach i uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych - dodaje lek. Tomasz Płatek.
Jednym z ważniejszych zadań komisji jest ustalenie zdolności do czynnej służby i wydanie wojskowych dokumentów osobistych.
- Teraz, gdy nie ma zasadniczej służby wojskowej, młodzi podchodzą do tematu z pewnym luzem. Kiedyś przynosili zaświadczenia, grube kartoteki, próbując ustrzec się przed wojskiem, nie zawsze skutecznie. Dzisiaj większość z nich jest kwalifikowana jako zdolni do służby, a mimo to tylko nielicznym udaje się dostać do zawodowej armii - tłumaczy Tomasz Płatek.