Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje

Pod koniec czerwca br. władze gminy podpisały umowę na budowę wieży na Górze Skiełek w obecności ministra Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego. Niemal 100 procent środków pozyskanych na realizację tej inwestycji to fundusze rządowe z tarczy dla gmin górskich. Mowa o kwocie w wysokości 1,5 mln zł.
- Będzie to atrakcja, która przyciągnie do naszej gminy turystów. Wieża, co warto podkreślić, będzie łatwo dostępna. Idealna do turystyki rodzinnej. Nie ma tam stromego podejścia. Poza tym nasza wieża będzie jedną z najwyższych jeśli nie najwyższą wśród innych „konkurentek”. Podest widokowy znajdzie się na wysokości 23 metrów – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” wójt Łuczkowski.
Wieża ma być stalowa, a wybuduje ją firma Ekobudtsal z Chorzowa. - Jej żywotność będzie lepsza niż jeśli miałaby to być drewniana konstrukcja – zauważa wójt.
Wcześniej w tym miejscu nie było wieży, jak np. na Mogielicy. Skąd pomysł na stworzenie atrakcji tego typu na Skiełku?
- Pomysł pojawił się podczas rozmów z mieszkańcami. Zamysł jest prosty, to zwiększenie atrakcyjności gminy. Zabiegałem o to i udało się. Turystyka jest jednym z ważniejszych filarów rozwoju naszej gminy – dodaje Bogdan Łuczkowski.
Planowane zakończenie budowy wieży to koniec stycznia 2023 roku. Już teraz w Parku Podworskim w Łukowicy można korzystać z dobrodziejstw tężni solankowej.
- Główne podejście na Górę Skiełk prowadzi z centrum Łukowicy. To zielony główny szlak Beskidu Wyspowego oraz szlak papieski prowadzące obok zabytkowego kościółka, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Podworskiego. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na Tatry, Pieniny czy Beskid Wyspowy. Co więcej nasza góra jest charakterystyczna, jest pierwszą od strony Nowego Sącza w powiecie limanowskim – zachęca wójt gminy Łukowica.
Atrakcja na Skiełku nie będzie jedyną taką w regionie. Na Mogielicy (1170 m n.p.m.), najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego trwa obecnie montaż nowej wieży widokowej o konstrukcji stalowej, która zastąpi stojącą dotąd w tym miejscu poprzedniczkę wykonaną z drewna. Nowa wieża na Mogielicy planowo ma mieć niemal 23 metry wysokości i zgodnie z planem będzie posiadać stalową konstrukcję zakończoną czterospadowym dachem, uzupełnioną o drewniane elementy.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!