Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryglice. Kominy awaryjne w każdym budynku? Kominiarze przekonują, że to alternatywa na braki prądu i kłopoty z ogrzewaniem

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Komin bezpieczeństwa to gwarancja awaryjnego źródła ciepła, kiedy nie można skorzystać z innych systemów ogrzewania. W sytuacji awaryjnej umożliwia podłączenie paleniska na paliwo stałe (drewno lub pellet), co pozwala przetrwać krytyczny okres
Komin bezpieczeństwa to gwarancja awaryjnego źródła ciepła, kiedy nie można skorzystać z innych systemów ogrzewania. W sytuacji awaryjnej umożliwia podłączenie paleniska na paliwo stałe (drewno lub pellet), co pozwala przetrwać krytyczny okres Paweł Chwał
Kominiarze apelują o to, aby w nowo budowanych lub przebudowywanych domach znalazło się miejsce na dodatkowy komin, nazywany awaryjnym lub bezpieczeństwa. Podłączony do niego prosty piec mógłby być alternatywą dla innych źródeł ciepła, na wypadek anomalii pogodowych, awarii i kłopotów z dostawą prądu czy gazu.

Ludzie zostali bez prądu i... ogrzewania

W wyniku śnieżyc, które w styczniu nawiedziły Małopolskę tysiące osób było pozbawionych prądu. W niektórych miejscowościach pod Tarnowem awarie udało się usunąć dopiero po kilku dniach. Problem z ogrzaniem budynków mieli również ci, którzy używają do tego gazu. Większość kotłów zasilana jest bowiem energią elektryczną i kiedy jej zabrakło, to piece również nie działały.

- Różnego rodzaju anomalie pogodowe nawiedzają nas coraz częściej. Do tego dochodzi kryzys energetyczny, a przykład wojny na Ukrainie pokazuje dobitnie, że musi być alternatywa na wypadek, kiedy prądu zabraknie – mówi Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Tarnowie.

Dodatkowy komin mógłby być wykorzystywany doraźnie, w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie ma innej możliwości ogrzania budynku. Można byłoby do niego podpiąć kominek lub piec typu „koza” a nawet kuchnię z możliwością przygotowywania ciepłych posiłków oraz instalację do podgrzania ciepłej wody. Takie rozwiązania – jak twierdzą kominiarze – funkcjonują w przepisach budowlanych w wielu europejskich krajach, a w Polsce kominy awaryjne również były wymogiem w czasach Zimnej Wojny - do lat 80-tych. Potem tego zaprzestano.

Kongres kominiarzy w Ryglicach

Z apelem o aktualizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać nowo budowane, przebudowywane i remontowane budynki mieszkalne i użyteczności publicznej i poszerzenie go o komin bezpieczeństwa przedstawiciele różnych organizacji kominiarskich zwrócili się m.in. do minister klimatu, prezydenta RP i marszałek Sejmu. Będą o tym dyskutować podczas dwudniowego kongresu w Ryglicach, na który przyjedzie ok. 150 kominiarzy z całej Polski. Wydarzenie odbędzie się w piątek i sobotę - 21 i 22 kwietnia.

Mieszkańcy bronią „Zielonych Płuc Tarnowa” i zorganizowali sprzątanie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska